Lechtání zpestřuje sex, vyvolává rozkoš a podporuje intimitu, tvrdí vědci

Až pro 88 procent lidí se lechtání pojí se sexuální rozkoší. Vzrušení, které u čtvrtiny z nich dokonce končí orgasmem, pramení ze samotného pocitu být lechtán či lechtat partnera nebo partnerku, ale i z potěšení z dominance nebo submisivity. Vyplývá to z nové studie, která se jako vůbec první na světě věnovala knismofilii neboli sexuálními fetiši pro lechtání. Lechtání u partnerů podle vědců podporuje blízkost a intimitu.

Mezi sexuální fetiše se řadí široká škála jevů a jedním z nich je i knismofilie neboli fetiš pro lechtání. A jak se ukazuje, být lechtán či sám svého partnera či partnerku lechtat je jednou z oblíbených forem milostné předehry. Na fenomén lechtání jako sexuální aktivity se nedávno jako vůbec první vědci zaměřili odborníci z německé Univerzity Johannese Gutenberga.

Překvapivý orgasmus

Do unikátního průzkumu se zapojilo 719 lidí ve věku od 18 do 69 let. Převažovali respondenti z východoasijských zemí, zbytek tvořili Severoameričané a Evropané. Celých 88 % lidí vypovědělo, že u nich lechtání vyvolávalo sexuální rozkoš, a to, aniž by jeho součástí byly jakékoliv jiné stimuly. Čtvrtina dokonce přiznala, že je lechtání dovedlo až k orgasmu. „To, že u lidí lechtání vyvolalo orgasmus i bez toho, aby jim byli, jakkoliv drážděny genitálie, překvapilo i samotné výzkumníky,“ prozrazuje Veronika Kubíčková, sexpertka z e-shopu Ruzovyslon.cz, který prodává erotické pomůcky a zabývá se zdravou sexualitou.

Téměř 9 z 10 lidí přinesl největší potěšení samotný fyzický stimul lechtání, 42 % respondentů ovšem uvedlo, že jim k rozkoši pomohl i pocit submisivity či bezmoci, který se pro ně s lechtáním pojil. Pokud byli respondenti v roli lechtajícího, u zhruba 91 % z nich se vzrušení odvíjelo od fyzické reakce jejich partnera či partnerky. Řadu lidí ovšem vzrušoval i hlas partnerů během lechtání a pocit dominance, který díky lechtání pociťovali.

Lechtání u partnerů podle vědců podporuje blízkost a intimitu

Výzkumníci se ve své studii zamýšleli také nad tím, zda pro lechtací fetiš existují nějaké predispozice. Uvedli, že 70 % respondentů vypovědělo, že jako děti si lechtání užívali, což mohlo přispět k tomu, že jim rozkoš přináší i v dospělém věku.

Odborníci se shodují, že lechtání má v intimních vztazích velký význam. Funguje jako jedinečný prvek, který přesahuje fyzický rámec. Slouží jako mechanismus, který podporuje blízkost a intimitu mezi partnery a funguje jako most, který přesahuje běžné formy doteků. „V sexuálním kontextu přináší lechtání zvláštní rozměr hravosti a přispívá k emocionální složitosti intimních setkání. Tato hravost zpestřuje emoční repertoár sexuálních prožitků, usnadňuje společný smích, momenty zranitelnosti a zkoumání smyslových podnětů. Vědecký význam lechtání v intimitě tedy spočívá v jeho schopnosti propojit hmatový aspekt s emocionálními a smyslovými dimenzemi, což obohacuje celkový prožitek lidské sexuality,“ dodává sexpertka Veronika.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.