Vykročte zdravě a buďte fit. Díky těmto třem tipům to zvládnete

Kdo z vás neměl přání odstartovat „nový život“ nebo alespoň zlepšit ten stávající? Změnit životní styl, více se starat o své zdraví, lépe jíst, zhubnout, umět balancovat s časem… To jsou častá předsevzetí. Poradíme vám tipy, díky nimž své sny o zdravém stravování dokážete realizovat.

Tip 1: Víte, co jíte?

„Budu jíst zdravě.“ Toto předsevzetí si někdy v životě dal snad každý z nás. Co to ale „zdravě“ znamená? Aby člověk opravdu dostál slibu, který dal svému tělu, je prvním krokem na cestě za vysněným cílem začít se zajímat o jídlo jako takové a o složení konzumovaných výrobků. Místo vágního „Budu jíst zdravě“ si raději stanovte konkrétní dílčí kroky, například: „Budu číst etikety na výrobcích, které nakupuji.“ Nebo: „Budu se zajímat o původ potravin, které jím“. Případně: „Sestavím si (eventuelně nechám si sestavit) nutričně vyvážený jídelníček.“ Skrze nové poznatky se pak můžete dobrat ke kýženému výsledku. Ale pozor: Internet je dnes plný informací o stravování a je někdy složité z nich vybrat ty podstatné, aniž by člověk podlehl různým mýtům.

„Vždycky jsem se staral o to, abych se udržel fit, a přemýšlení nad jídlem k tomu patří, ale dříve jsem nad tím neuvažoval tolik do hloubky,“ přiznává Jakub Krejčík, zakladatel společnosti Heaven Labs, která před sedmi lety jako první v Evropě uvedla na trh nutričně kompletní jídlo pod značkou Mana. Produkt je výsledkem Krejčíkova dlouholetého studia, kdy se přemýšlení nad jídlem stalo jeho vášní. „Dostával jsem se hlouběji a hlouběji, od Michelinských standardů až po technologie, které se používají ve velkovýrobě, co znamenají nutrienty, co v nich je, jaký mají vliv na tělo… Byl to studijní čas, kdy jsem do sebe vstřebal obrovské množství informací,“ vzpomíná. Na vědeckých poznatcích pak postavil i samotnou Manu. Proto radí, aby se lidé nebáli proniknout hlouběji do tajů zdravého stravování a informovali se.

Víte, že…

  • Pro orientaci spotřebitele, který chce jíst zdravě, jsou velmi významné údaje na etiketě výrobku. Ve složení musejí být uvedeny všechny složky potraviny a použité množství. Seřazeny by měly být sestupně podle procentuálního zastoupení.
  • Na všech potravinách má být uváděn soubor povinných nutričních hodnot: energetická hodnota, obsah bílkovin, tuků, a z toho nasycených mastných kyselin, obsah sacharidů, a z toho obsah cukru a obsah soli.
  • Mana má nejen zastoupení makronutrientů (21 % bílkovin, 35 % sacharidů a 44 % tuků) ve shodě s doporučeními Evropského úřadu pro bezpečnost potravin a nejnovějšími studiemi zabývajícími se moderní výživou, ale také nízký glykemický index a 42 esenciálních nutrientů, které si tělo nedokáže samo vytvořit.

Tip 2: Zjistěte, jaký máte denní výdej energie!

Optimální příjem kalorií za den je individuální a odvíjí se od mnoha faktorů, jako jsou pohlaví, tělesná hmotnost a výška, věk, každodenní zátěž, životní styl… Obecně však platí, že pokud si chce člověk udržet stávající váhu, měl by být příjem a výdej energie v rovnováze. Jestliže chcete zhubnout, výdej musí převýšit příjem a tím se tělo dostane do takzvané negativní energetické bilance. Když naopak bude příjem energie převyšovat výdej, budou kila naskakovat. Abyste správně stanovili, kolik kilokalorií můžete přijmout, je tedy základem znát svůj průměrný denní výdej. „Zkonzumuji asi 2 000 kcal za den, denní výdej mám okolo 2 200 – 2 400 kcal, když nejsem v zátěži nebo necvičím. Výdej mám naměření díky biosensoru, se kterým jsem strávil čtrnáct dní. Měří průběžně křivku, kolik energie člověk spotřebuje,“ dává Jakub Krejčík svůj tip, který člověku může pomoci se stanovením počtu zkonzumovaných kilokalorií za den. Zjistit jej můžete například i za pomoci chytrých hodinek či fitness náramku. Podle toho potom stanovíte ideální příjem.

Víte, že…

  • Nízký počet kalorií neznamená automaticky „zdravé“ – a naopak. Například oříšky či některé druhy ovoce jsou „vysokokalorické“, přesto do vyváženého jídelníčku patří.
  • Díky etiketám lze u balených výrobků vysledovat počet kalorií. Jejich počítání může být ovšem oříšek, zvlášť u konzumace nebalených potravin – pomoci vám mohou kalorické tabulky či různé aplikace ve smartphonu (Kalorické tabulky, YAZIO apod.).
  • Produkty Mana mají přesně daný počet kalorií, takže není třeba nic počítat: ManaDrink má 330 kcal, 1 porce ManaPowderu 400 kcal a ManaBurger 300 kcal.

Tip 3: Dbejte na pravidelný přísun energie a neodbývejte se, když nemáte čas jíst!

V dnešní hektické době je čas pro spoustu lidí nepřítel, s nímž lze obtížně bojovat. Ale někdy slouží i jako výmluva, proč se něco nedaří – včetně dodržování předsevzetí. „Nemám na to čas!“ bývá jakási mantra, která sedí takřka na vše, zdravé stravování nevyjímaje. Je pravda, že nakoupit zdravé suroviny, uvařit, umýt nádobí… To vážně zabere čas. A ne vždycky ho člověk má, ať už jde o vášnivého cestovatele, vytíženého managera, maminku na mateřské dovolené nebo sportovce. „Mé tréninky jsou dlouhé a náročné. Často trénuji do pozdního večera nebo brzy ráno před prací. Kvůli tomu někdy není čas na vaření,“ přiznává i sportovec Jiří Vaculík, který se věnuje extrémním překážkovým běhům. „Často cestuji po České republice nebo Evropě za závody, tréninkem nebo prací a nechci jíst ve fast foodech či na benzinkách, a proto si dám raději Manu, která mě zasytí a uspokojí. Před závodem ji používám jako rychle vstřebatelnou snídani, která mi na trati neleží v žaludku a udržuje stabilní hladinu energie po dlouhou dobu,“ dodává. Také nutriční terapeuti doporučují pravidelnost ve stravování: Hladovění totiž dokáže vyvolat takzvaný vlčí hlad a následné přejídání, stejně jako přísné diety často vedou k jojo-efektu. Nepravidelná strava má navíc vliv na výkyvy hladin krevního cukru, což může ovlivňovat únavu i soustředění.

Víte, že…

  • Mezi časté špatné stravovací návyky patří vynechávání snídaně, zanedbávání jídla v zaměstnání či „noční vyjídání ledničky“. Vyhněte se těmto neduhům!
  • Podle Světové zdravotnické organizace by díky správné stravě bylo možné předejít až 80 % případů onemocnění srdce, mozkových příhod či diabetu 2. typu.
  • Kromě jídla nezapomínejte dbát ani na pitný režim.
  • ManaDrink je nutričně kompletní jídlo ve formě nápoje, který stačí jen otevřít a lze ho hned konzumovat – kdekoliv a kdykoliv. Obsahuje 6 druhů proteinu, vlákninu i kvalitní tuky včetně omega-3. A také všechny esenciální vitamíny a minerály. Nemusíte jej uchovávat v ledničce, takže jde vzít s sebou na cesty, anebo jej vypít v kanceláři, když nestíháte jít na oběd.

Vyzkoušejte recepty na zdravé dobroty, za které vám tělo poděkuje!

Skvělá snídaně, která vás „nakopne“ do nového dne 

ManaPowder™ Espresso Elixir

Nastartujte své ráno s dokonalou kombinací. Zdravé snídaňové smoothie a espresso v jednom!

Doba přípravy: 3 minuty
Energetická hodnota: 402 kcal (1 porce)

Budete potřebovat 4 SUROVINY (na 1 porci):

  • 2 odměrky nebo 5 lžic ManaPowder Origin
  • 1 double espresso 60 ml
  • 150 ml vody
  • 6 kostek ledu

Jak na to:

  1. Do mixéru dejte prášek ManaPowder Origin, led, kávu a dolijte vodu.
  2. Vše důkladně promixujte a servírujte.

Vyvážený oběd, který zasytí a udrží vás fit 

ManaBurger™ Origin

Zakousněte se do rostlinného burgeru s koprovo-hořčičným dresinkem.

Doba přípravy: 15 minut
Energetická hodnota: 567 kcal (1 porce) 

Budete potřebovat 14 surovin (rozpis na 4 porce):

  • 4 ks ManaBurger™
  • 4 plátky veganského čedaru
  • 4 housky
  • velká hrst míchaného salátu (polníček, rukola, hlávkový, mladé řepové listy)
  • 2 velká rajčata
  • 2 nakládané okurky
  • 4 polévkové lžíce kečupu
  • ½ bílé cibule

Dresing:

  • 4 lžíce hrubozrnné hořčice
  • 2 lžíce dijonské hořčice
  • 1 lžíce bílého vinného octa
  • 1 lžíce agávového sirupu (třtinový cukr)
  • 5 snítek kopru
  • 2 lžíce olivového oleje
  • sůl, pepř (dle chuti)

Jak na to:

  1. Nejprve si připravte dresink: do mixéru dejte obě hořčice, ocet, sirup i otrhaný kopr a krátce rozmixujte. Pomalu přilévejte olivový olej a stále mixujte, než se vše spojí. Hotový dresink podle chuti osolte, opepřete a uchovejte v chladničce.
    2. Rozmražený ManaBurger™ grilujte na rozpálené pánvi, na grilu či v rozehřáté troubě z každé strany 2–3 minuty. Doporučujeme přípravu bez oleje, případně lze použít běžný olej do kuchyně. Povrch burgeru tak bude zlatavý a křupavý a vnitřek přitom nádherně narůžovělý a šťavnatý. Na hotový burger položte plátek sýra a nechte jej pár minut pod poklicí rozpustit.
    3. Housky rozkrojte a nasucho opečte. Spodní část potřete kečupem. Přidejte listy salátu, na ně položte tenké plátky rajčete a nahoru ManaBurger™ s plátkem sýra. Navrch přidejte pár plátků okurky, najemno nasekanou cibuli a lžíci koprovohořčičného dresinku. Přiklopte vrchní částí housky a máte hotovo.

Mlsání, které si nemusíte vyčítat 

ManaPowder™Linecká srdíčka
Máte chuť na něco dobrého, co byste si mohli zakousnout, když vás honí mlsná, a přitom neměli výčitky, že jste „zhřešili“? Dobroty z lineckého těsta jsou klasikou – vy je však můžete vytvořit ze zdravých ingrediencí, jejichž základem je prášek ManaPowder™.

Budete potřebovat:

  • 1 a 1/2 hrnku ManaPowderu Origin
  • 2 hrnky mandlové mouky
  • 170 g jablečného pyré
  • 1 lžička kokosového oleje
  • 1/2 lžičky jedlé sody
  • vanilkový extrakt
  • kůra z 1 citrónu

Jak na to:

  1. Smíchejte Manu s mandlovou moukou, přidejte půl lžičky jedlé sody, nastrouhanou kůru z jednoho citrónu, dle chuti vanilkový extrakt a vše promíchejte.
    2. Do směsi přidejte jablečné pyré, lžičku kokosového oleje a vypracujte těsto, které nechte v lednici uležet zhruba hodinu.
    3. Poté těsto vyválejte na 0,5 cm plát a vykrajujte srdíčka.
    4. Nahřejte troubu na 170 °C a nechte přibližně 12–15 minut péct (čas a teplotu přizpůsobte vlastní troubě).

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.