Antique Cinolter radí, jak správně pečovat o šperky, aby byly stále krásné

Šperky nás zdobí, máme v nich uložené finance, jsou to malá umělecká díla s často nevyčíslitelnou hodnotou. Precizní ruční práce budí obdiv, rodinné poklady vzbuzují mnoho emocí. To nejmenší, co pro své šperky můžeme udělat, je dobře se o ně starat a minimalizovat rizika možného poškození. Podle Martina Cinoltera, majitele Antique Cinolter a specialisty na šperky a drahé kameny, existuje šestero základních pravidel, která je třeba dodržovat, aby naše šperky nepřišly k úhoně. Vždy je oblékáme až jako poslední, nenosíme je na sport, nevěnujeme se s nimi domácím pracem, pravidelně je čistíme a pečlivě ukládáme do kvalitní šperkovnice. 

Šperky se vždy zdobíme až po kosmetické rutině a v okamžiku, kdy na sobě máme kompletní outfit. Předejdeme tak možným reakcím s chemickými látkami v krémech či parfémech. Počkáme, až se kosmetika vstřebá, a až následně si vezmeme své prsteny, náušnice a další kousky. Šperky by měly být jednoduše to poslední, co oblékáme. Vyhneme se tak zatržení svetříku či punčocháčů o prstýnek nebo náramek a dalším podobným nehodám. Na konci dne postupujeme opačně, šperky jsou vždy to první, co sundáváme.

Naše klenoty necháváme doma odpočívat, vždy když vyrážíme za sportem. Nejen, že mohou způsobit různá zranění a samy být také mechanicky poškozeny, ale mohou i reagovat například s potem nebo chemicky upravenou vodou a ztratit lesk či zcela změnit barvu. Brát šperky na plavání je proto zcela zapovězeno.

I pro práce v domácnosti je dobré šperky odkládat, opět by totiž mohly být poškozeny reakcí s čisticími prostředky. Dobře jim nedělá ani horká pára a horká voda. Choulostivé jsou v tomto směru především drahé kameny jako opál, jantar a perly.


Ke správné péči o šperky patří i jejich pravidelné čištění. Každý typ však potřebuje něco jiného. Ultrazvukové čištění je vhodné pro klenoty s diamanty, ale například pro přírodní smaragdy či některé další drahé kameny s většími inkluzemi je naprosto nevhodné. Teplá voda a velice jemný kartáček naproti tomu neublíží téměř žádnému šperku. “Pokud si nejste jisti, jak svoje klenoty čistit, raději se obraťte na odborníky. V našem obchodě vám s radostí poradíme a pro naše zákazníky je součástí servisu i doživotní čištění zakoupených kousků zdarma,” říká Martin Cinolter, majitel Antique Cinolter, starožitnictví, které působí na českém trhu již přes třicet let.

Svou důležitost má též správné uložení do šperkovnice. Jednotlivé šperky by se neměly dotýkat, zabráníme tím případnému poškrábání. Náchylné k němu jsou zejména perly. Ideální jsou uzavíratelné boxy, které chrání klenoty před oxidací.

Více informací naleznete na antiquesprague.cz/jeden-den-v-zivote-sperku

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.