České páry mohou v nové studii získat IVF-ICSI v rámci terapie s darovanými vajíčky zdarma

Průměrný věk žen podstupujících léčbu neplodnosti překračuje v České republice hranici 38 let. I to je jeden z důvodů, proč je použití darovaných vajíček stále častěji indikovanou metodou asistované reprodukce a v současnosti představuje už téměř polovinu všech IVF-ICSI cyklů. Mezinárodní studie, která aktuálně probíhá i na pražské klinice asistované reprodukce IVF CUBE, umožní vybraným českým párům absolvovat kompletní cyklus IVF-ICSI u terapie s darovanými vajíčky zdarma.

Metoda IVF-ICSI s použitím darovaných vajíček představuje pro mnohé páry často jedinou možnost pro početí potomka. Při této metodě jsou použita čerstvá vajíčka od anonymní dárkyně, která se následně oplodní spermiemi partnera. Budoucí maminka přitom neprochází hormonální stimulací vaječníků, ale užívá jen léky, které připravují sliznici dělohy k přijetí embrya. „Právě uhnízdění embrya je pro úspěšnost cyklu jedním z klíčových předpokladů, a kromě kvality samotného embrya jeho výsledek ovlivňuje i kvalita děložního prostředí,“ vysvětluje MUDr. Hana Višňová z pražské kliniky IVF CUBE.

Klinická studie, dostupná i pro české páry, nyní zkoumá, do jaké míry dokážou uhnízdění embrya podpořit nové léky. Přihlásit se mohou páry, kterým byla diagnostikovaná neplodnost s potřebou terapie s darovanými vajíčky a v minulosti absolvovaly tento typ léčby neúspěšně maximálně jednou. Věk pacientky by neměl překročit hranici 46 let, důležitým kritériem je samozřejmě dobrý zdravotní stav a BMI nižší než 30. Vybraným zájemkyním poskytne sponzor studie léčbu IVF-ICSI v rámci terapie s darovanými vajíčky zdarma, takže pár doplácí jen částečné náklady spojené s přípravou vhodné dárkyně vajíčka ve výši 25 tisíc Kč. Běžné náklady na IVF-ICSI cyklus s darovanými vajíčky přitom přesahují sumu 100 tisíc Kč.

„Účast v klinických studiích představuje pro české páry jedinečnou možnost absolvovat léčbu preparáty anebo metodami, které u nás nejsou běžně dostupné. Nová medikace by mohla zvýšit úspěšnost uhnízdění embrya po transferu do dělohy. Klinická studie srovnává počet těhotenství při užívání tohoto preparátu s těmi, při nichž bylo pacientce podáváno jen placebo,“ dodává MUDr. Hana Višňová, která se se svým týmem účastní mezinárodních klinických studií pravidelně.

Studie, do níž jsou zapojeny i další IVF kliniky z Polska či Španělska, se bude v IVF CUBE uskutečňovat od začátku září. Finální posouzení dalších detailních kritérií přihlášených párů činí vždy lékař. Všechny potřebné informace zájemci získají na webové stránce kliniky.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.