Do finále Ekonomické olympiády postoupilo 50 studentů

V prestižním celorepublikovém finále Ekonomické olympiády bude letos soutěžit 50 středoškolských studentů ze všech 14 krajů České republiky. Jejich jména dnes zveřejnila nezisková organizace Institut ekonomického vzdělávání z.ú. (INEV), která soutěž ve znalostech o ekonomii a financích pořádá a odborně garantuje. Složení finalistů určila krajská kola soutěže, v nichž nastoupilo 740 středoškoláků.

Ekonomická olympiáda

Největší soutěž ve znalostech o ekonomice a financích v Česku, konaná pod záštitou viceguvernéra České národní banky, vyvrcholí celorepublikovým finále 23. května v reprezentačních prostorách ČNB v Praze. V posledním, nejužším finálovém kole zde nakonec 10 nejúspěšnějších z 50 pozvaných finalistů usedne před odbornou porotu, aby se utkali o prestižní místo vítěze třetího ročníku Ekonomické olympiády.

Ekonomická olympiáda přispívá k rozvíjení znalostí studentů a k jejich lepší orientaci v základních ekonomických a finančních otázkách. Mimo to poskytuje cenný obraz o úrovni ekonomické a finanční gramotnosti středoškoláků napříč celou republikou.

Celkově se letos Ekonomické olympiády zúčastnilo rekordních 15.000 studentů ze čtvrtiny středních škol z celé ČR. To byl více než trojnásobek počtu účastníků školních kol premiérového ročníku před dvěma lety.

„Mnozí studenti mají skvělé a vytříbené ekonomické myšlení. Podle našich očekávání se gymnazisté více trápili s úrokovými počty oproti studentům z obchodních akademií a dalších odborných škol. Na druhou stranu lépe zvládali popsat ekonomické principy zdanění a nesoustředili se tolik na právní podstatu věci,“ uvedl autor testů a člen správní rady INEV Pavel Potužák.

„Nejvíce nás trápí skutečnost, že naprostá většina středoškolských studentů potřebuje daleko lépe porozumět aplikaci základního analytického nástroje ekonomie, a sice modelu poptávky a nabídky. Utvrzuje nás to v našem přesvědčení, že výuce elementárních principů ekonomie na středních školách je třeba se věnovat ještě více než dosud. Znalost těchto principů je nezbytná pro konzistentní myšlení, pro rozbor hospodářské politiky vlády i Evropské unie i pro správnou analýzu příchozích dat z reálného světa,“ dodal Pavel Potužák.

Jak dopadla krajská kola? Nejsilnější zastoupení má ve finále Jihomoravský kraj, za který nastoupí 12 finalistů, následuje hlavní město Praha, které má 10 finalistů. Dle pravidel soutěže do finále postupují vždy dva nejlepší studenti z kraje, které do obvyklé finálové padesátky doplní soutěžící dle dosaženého počtu bodů v písemném testu olympiády.

Výsledky krajských kol a jmenný seznam letošních finalistů jsou zveřejněny na webových stránkách https://ekonomickaolympiada.cz.

O Ekonomické olympiádě

Ekonomická olympiáda vznikla v roce 2016 jako unikátní projekt s cílem zvyšovat povědomí a znalosti středoškoláků o ekonomice a financích a vyhledávat nejnadějnější budoucí ekonomy. Soutěž pořádá a odborně garantuje nezisková organizace Institut ekonomického vzdělávání z.ú. (INEV). Správní rada institutu se skládá z ekonomů z České národní banky a Vysoké školy ekonomické. Ekonomická olympiáda má k dispozici vysoce kvalifikované odborníky (autory úloh, lektory, konzultanty a organizační pracovníky) převážně z řad pedagogů, vědeckých pracovníků, odborníků z praxe a vysokoškolských studentů.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.