Jak pečovat o ruce utrápené neustálým mytím? Vynechte peeling, zařaďte masku

Každý den na nás média chrlí informace o nutnosti důsledné hygieny rukou. Mytí má trvat minimálně 20 vteřin a nesmíme vynechat žádné místečko. Měli bychom používat tekutá mýdla nebo dezinfekční prostředky a mít při sobě antibakteriální gely. Podle dermatoložky a skin care expertky Marionnaud Hajnalky Méryové bychom si měli ruce umýt pokaždé, když přijdeme zvenku, po cestě dopravními prostředky, po každém použití toalety, po manipulaci s odpadkovým košem, před a po návštěvě nemocnice nebo lékaře, před vařením a před jídlem. Ona sama si vzhledem ke své profesi myje ruce alespoň šedesátkrát denně! Poradili jsme se s ní, jak se starat o pokožku rukou, aby trpěla co nejméně.

Při častém mytí rukou pokožka ztrácí lipidovou vrstvu, což vede k narušení její přirozené ochrany. Následně pak kůže není schopna zadržovat vlhkost,“ vysvětluje. Časté mytí rukou nebo používání dezinfekčních přípravků vede k vysušení kůže, k jejímu podráždění, a někdy dokonce i ke vzniku atopické dermatitidy. Máčení v horké vodě a dezinfekce neprospívá ani nehtům, jsou oslabené, stejně jako křehká kůžička kolem nich, v níž snadno vznikají záděrky.

Virová pandemie změnila naše hygienické návyky, už nějakou dobu si myjeme ruce o hodně častěji a důkladněji než kdykoli dřív. A mnozí z nás si všímají vedlejšího efektu – vysušené nebo popraskané pokožky rukou, která je teď citlivější, nebo dokonce svědí a pálí.

Co pomůže? Pravidelné krémování rukou. Kdykoli si vzpomenete, klidně několikrát denně. Ruce si namažte co nejdříve po umytí, ale nejprve je důkladně osušte. Nedrhněte je ručníkem, spíš je jen jemně poťupkejte. Pak ruce důkladně namažte. „Ideální je nedělit se o krém s nikým dalším,“ doporučuje Hajnalka Méryová. Používáte-li celá rodina krém v tubě (což se jeví jako nejhygieničtější řešení), vždy ho odeberte tak, aby se tuba nedotkla kůže. Vhodné je věnovat péči i nehtům a hydratovat je speciálními přípravky.

Kvalitní ochranné a hydratační krémy dovolují pokožce dýchat, přitom ji vyživují a zároveň brání tomu, aby do kůže pronikaly dráždivé látky,“ vysvětluje dermatoložka s tím, že je třeba dávat si pozor na parfemované přípravky, které naopak pokožku dehydratují.

V současné situaci, kdy si myjeme ruce tak často jako nikdy dřív, je lepší vynechat peeling. Naopak je dobré dopřát rukám alespoň na 15 minut masku nebo olejovou koupel. „Další možností je zábal. Namažte si ruce silnou vrstvou krému, nasaďte si bavlněné rukavice a nechte krém působit – klidně přes noc,“ uzavírá Hajnalka Méryová.

Připomeňme si, jak má vypadat správné mytí rukou: 

  1. Použijte tekuté mýdlo v dávkovací nádobě.
  2. Ruce navlhčete teplou vodou a důkladně namydlete: nevynechte žádnou část dlaně, hřbety rukou, prostor mezi prsty i pod nehty.
  3. Umyjte ruce pod tekoucí teplou vodou.
  4. Utřete ruce do jednorázové papírové utěrky nebo do čistého ručníku (pokud jste u sebe doma)
  5. Celá procedura by podle hygieniků měla trvat 40–60 sekund.

Nakupujte online

Pečující krémy a další kosmetické produkty je možné objednat na e-shopu Marionnaud www.marionnaud.cz. Zákazníky čekají pravidelné atraktivní slevy a doprava nad 490 korun je zdarma.

Naše tipy na přípravky pro jemné a hebké ručky

Myjte se důkladně, ale se stejnou naléhavostí používejte hydratační krémy. Pokožka vašich rukou vám poděkuje, bude hebká a jemná.

Marionnaud Green, krém na ruce, 40 ml, 169 Kč
Nelepivý krém je obohacený o meruňkový olej a zanechá ruce příjemně vyživené.  

Marionnaud, Erborian, This is the hand, krém na ruce, 20 ml, 199 Kč
Krém na ruce se sametovým efektem od slavné korejské značky slibuje okamžité vstřebání a ruce hebké na dotek. Je obohacen o výtažky ženšenu.

 

Marionnaud, BUBBLE T, krém na ruce, 30 ml, 39 Kč
Vyživující krém na ruce s citrónovou trávou a zeleným čajem. Obohacený o esenciální oleje. Ruce zjemní, vyhladí a vyživí.

Marionnaud, Kocostar, hydratační maska na ruce, 1 ks, 129 Kč
Masku v podobě pečující rukavice necháte působit 20 minut, a můžete se těšit na hydratované a vyživené ruce. Díky svému složení bohatému na bambucké máslo a vitamíny slibuje maska úlevu i extrémně namáhaným a popraskaným rukám.

Marionnaud, My Nail & Cuticle Elixir, 11 ml, 169 Kč
Olejové sérum na nehty a kůžičku okolo nich. Lahvičku je třeba předem protřepat, aby se spojily jednotlivé složky elixíru.

Zemito.cz, MYLO Regenerační krém na ruce a tělo – Trojrůže, 60 ml, 209 Kč
Bambucké máslo, známe svými hydratačními a vyživujícími vlastnostmi, v tomto krému doplněné o esenciální oleje z růže, voňavé trávy, růžového dřeva a sladkého pomeranče. Kombinaci těchto příjemných složek vznikla hotová ženskost v krabičce. Kromě estetických vlastností má samozřejmě i ty zdraví prospěšné – uklidňuje regeneruje a posilňuje pokožku.

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.