Jak zhubnout a vysněnou váhu si udržet

Toužíte zhubnout? Zapomeňte na drastické metody. Přečtěte si, jak cíle dosáhnout tak, aby bylo hubnutí udržitelné a efektivní.

Nadváha přináší řadu zdravotních důsledků 

Každý z nás by se měl zaměřit na udržování zdravé váhy. S nadváhou a obezitou totiž může souviset hned několik onemocnění. U takových osob se velmi často rozvíjí cukrovka 2. typu, objevuje se vysoký krevní tlak nebo nemoci pohybového aparátu.

Kvůli vysoké váze je na naše klouby kladen velký tlak, což se může projevit následným vznikem dalších potíží. U žen může nadváha způsobit neplodnost.

Udržitelné hubnutí je klíčem k úspěchu.

Co udělat ještě před tím, než se do hubnutí pustíte

Možná jste si řekli, že je na čase začít svou váhu řešit a zaměřit se na zdravý životní styl. Dříve, než se do hubnutí pustíte, je namístě udělat několik kroků. Tak například je velmi nápomocné, když si stanovíte svůj cíl a plán na hubnutí. Jednat by se přitom mělo jak o denní cíl, tak i cíl v dlouhodobějším horizontu (například kolik kilogramů chcete za určitou dobu zhubnout).

Pamatujte si také, že aby bylo hubnutí zdravé a udržitelné, nemělo by být vaším cílem zhubnout rychle. Spíše se snažte zaměřit na celkovou změnu životního stylu, díky které bude hubnutí trvalé a vy nebudete za pár měsíců bojovat s nepříjemným jojo efektem.

Jak efektivně zhubnout

Pokud chcete zdravě a efektivně zhubnout, může vám pomoct několik návyků, které postupně zavedete do svého každodenního života.

Vydatná snídaně

Tak například je důležité, abyste začali pravidelně a vydatně snídat. Pamatujte, že tělo v průběhu spánku spotřebuje velké množství živin. A ty je nutné po probuzení doplnit, aby váš organismus mohl dále fungovat. Snídaně by měla mít vyvážený poměr bílkovin, sacharidů a tuků.

Vyhněte se drastickým dietám

Nesnažte se držet striktní diety, které povedou tak akorát k tomu, že budete frustrovaní. Místo toho do svého života zařaďte zdravou a pravidelnou stravu. Stejně tak netrapte tělo tím, že nebudete vůbec jíst s myšlenkou, že takto přece zhubnete. Takový přístup je totiž zaručenou cestou k zdravotním problémům. 

Pravidelný sport

Hubnutí samozřejmě kromě kvalitní stravy podpoříte také pohybem. Dejte si však pozor na to, abyste se neuchylovali pouze k nárazovým aktivitám. Snažte se cvičit alespoň třikrát týdně a ideálně si najděte takovou aktivitu, která vás bude opravdu bavit.

Myslete i na odpočinek

Regenerace je pro naše tělo velmi důležitá. Proto na ni nezapomínejte. A na mysli nemáme pouze spánek jako takový, ale i čas, který zkrátka a jednoduše věnujete pouze sami sobě.

Zařaďte do jídelníčku dostatek zeleniny.
Zvažte vypracování jídelníčku na míru

Jak jsme již zmínili, zdravá a vyvážená strava je opravdovým základem. Váš jídelníček by měl obsahovat velké množství vlákniny v podobě ovoce a zeleniny. Neměli byste přitom zapomínat na vyvážený poměr sacharidů, bílkovin a zdravých tuků (například v podobě avokáda či nejrůznějších ořechů).

Snažte se vyhýbat průmyslově zpracovaným potravinám, které často obsahují velké množství soli, cukru a konzervantů. Pokud už budete mít chuť na sladké, nahraďte klasickou sladkou tyčinku její zdravější variantou s vysokým obsahem proteinu.

Při hubnutí je obecně důležité hlídat si poměr mezi kalorickým příjmem a výdejem. Jedním z klíčů k udržitelnému hubnutí je totiž dodržování rozumného kalorického deficitu. Pokud si však na tvorbu jídelníčku netroufáte sami, můžete se obrátit na profesionálního výživového poradce, který vám jej sestaví na míru. Rovněž se jedná o skvělou variantu pro ty z vás, kteří na tvorbu jídelníčku jednoduše nemají čas.

Pokud se obrátíte na výživového poradce, zpravidla se s ním domluvíte na schůzce. V rámci ní si popovídáte o tom, jak často sportujete a čemu se věnujete. Také vás zváží a změří vám míry. Následně se bude ptát, zda máte nějaké intolerance nebo potravinové alergie. A poté se již pustí do tvorby jídelníčku. Dobrý výživový poradce bere v úvahu i to, zda se nějakým jídlům vyloženě vyhýbáte z důvodu chuti.

Proč se vyhnout módním dietám na rychlé hubnutí

Okurková dieta. Melounová dieta. Hollywoodská dieta. Jednodruhová dieta. A mnoho dalších. Někteří lidé se uchylují k těmto módním dietám s cílem zhubnout 5 kg za týden. Zpravidla se však jedná o čisté nesmysly.

Pamatujte na dostatek pohybu.

Úspěch těchto diet má být většinou založen na kalorickém deficitu a velmi striktním dodržování jídelníčku. Jak napovídá jejich název, při okurkové dietě jste například omezeni pouze na konzumaci této zeleniny. Taková dieta je však naprosto nesmyslná, nevyvážená a ohrožuje vaše zdraví. Zdravá a udržitelná rychlost hubnutí je 0,5-1 kg týdně.

Výživové doplňky a proteiny na podporu hubnutí: zorientujte se v nabídce

Při hubnutí je obecně třeba pamatovat na dostatečný přísun bílkovin. Někdy však může být obtížné tohoto úkolu z běžné stravy dosáhnout. V takovém případě na scénu přichází protein v prášku, který lze využít na tvorbu klasických proteinových nápojů nebo jej přidat do vaření či pečení.

Kromě toho je dobré mít doma zásobu proteinových tyčinek nebo sušenek, které dokáží rychle zahnat hlad a chuť na sladké. Zároveň se jedná o zdravější a pro tělo rozhodně přínosnější variantu, než jsou klasické sladkosti. S hubnutím vám pomůžou i další výživové doplňky. Některé spalovače tuků mají vědecky prokázané účinky.

Co při zdravém hubnutí rozhodně nedělat

Jakmile zhubnete a dostanete se na vaši vysněnou váhu, pravděpodobně si ji budete chtít také udržet. Jak na to?

Především se snažte vydržet v nastaveném režimu a pokračujte v konzumaci zdravé a pestré stravy. Myslete na dostatečný pitný režim, který vaše tělo rozhodně ocení. Každý den si také vyhraďte chvíli sami pro sebe a pamatujte na dostatek spánku. Pokud budete unaveni, váš metabolismus se zpomalí. Snažte se také vyhýbat nadměrné konzumaci alkoholu.

A co říct závěrem? Snad jen to, abyste hubnutí brali jako přirozený a dlouhodobý proces. Nechtějte zhubnout za každou cenu okamžitě. Místo toho změňte své návyky a uvidíte, že cifry na váze budou pomalu, ale jistě klesat.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.