Je pravda, že kapesné děti vychovává?

Kolik a jak děti motivovat penězi?

Kapesné děti vychovává. Kdy je však nejlepší čas jim ho dávat? Kolik a jak je motivovat ?

Výše kapesného je vždy individuální záležitostí. Záleží nejen na finančních možnostech rodičů, ale také na tom, co vše si budou z kapesného hradit samy děti.

Drobné domácí práce

Příklady kapesného (částku, kterou má dítě pouze pro svou útratu, aniž by muselo například hradit obědy)

  • pro předškoláka 10 Kč týdně
  • pro dítě na prvním stupni ZŠ 10 – 50 Kč týdně
  • dítě na druhém stupni 200-400 Kč měsíčně
  • středoškolák a vysokoškolák 30-600 Kč měsíčně

Dítěti bychom měli pouze dávat návody jak ušetřit, rozhodně nedávejte rady, za co peníze utrácet. Rozhodně by si rodiče neměli od dětí z kasičky peníze půjčovat.

Jak často kapesné dávat?

Ideální je dávat kapesné jednou týdně, například v pátek. Jde tady o pravidelnost a krátký časový úsek. Kapesné v týdenním režimu není tak vysoké, aby jej rodiče nemohli vyplatit. Na kapesné mějte připravenou rezervu, případně vysvětlete dítěti situaci, nepřecházejte ji mlčky. Týdenní výplata je ideální pro předškoláky a děti na 1. stupni ZŠ.

Druhou možností je měsíční interval, například vždy po výplatě. Měsíční interval je mnohem delší, dítě tedy dostává vyšší částku. Dítě se s vyšší částkou naučí lépe zacházet, pokud peníze utratí hned, má smůlu.

Peníze dostane vždy

I když zlobí, či donese pětku, dostane vždy kapesné. Například stokoruna je ovlivnitelný základ, pokud se celý měsíc v žákovské pětka neobjeví, dostane dítě jako motivaci stovku navíc.

Peníze dostává pouze za určitých podmínek

Důslední rodiče mají často připravenou určitou motivaci a plán. Například za jedničku deset korun, za trojku tři koruny. Tento způsob však není příliš vhodný. Dítě si úspěchů cení jen proto, že dostane za ně peníze.

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.