Lepší výsledky než jarní detox nebo radikální dieta přinese malá změna životního stylu

S blížícím se jarem se v médiích i na sociálních sítích začíná čím dál častěji objevovat slovo detox, případně tipy na nesmyslné diety a nepodložené návody, jak zhubnout. Pojďme se podívat na komerční a laické rady očima skutečných odborníků. Detoxikační kúry jsou podle nich totiž z velké části zbytečné. „Organismus se umí efektivně detoxikovat sám. A pokud chcete zhubnout, raději, než dietě z časopisu věřte nutričnímu terapeutovi,“ říká MUDr. Magdaléna Jašková z Polikliniky IPP s.r.o.

Detox, nebo placebo?

Přestože mnoho lidí po svém jarním „detoxu“ podle návodů z internetu cítí na těle i na psychice zlepšení, mnozí experti bývají spíše skeptičtí a výsledek přirovnávají k placebo efektu. Máme dobrý pocit, že jsme pro tělo něco udělali, sníží se tak hladina stresu, klesne produkce pro tělo negativních stresových hormonů a tím se organismu opravdu může zdánlivě ulevit.

Naše játra, plíce, kůže a ledviny přirozeně plní funkci očisty organismu od toxických látek a my jim můžeme pouze pomoci vytvořit takové podmínky, aby mohly fungovat co nejlépe. Pokud by zmiňované orgány neplnily svou funkci správně, tak zkrátka onemocníme,“ vysvětluje MUDr. Jašková Základ všeho tvoří a tvořit vždy bude zdravý životní styl, a to včetně pohybu.“

Rychlé diety, rychlý neúspěch

Dobrou tělesnou kondici neovlivní žádná jednorázová nevyvážená dieta nebo konzumace různých doplňků stravy. A pokud se jedná o hubnutí – spíše než na dosažení určitého konkrétního cíle, jako třeba shodit za měsíc 10 kg, je lepší se zaměřit na dlouhodobé a udržitelné řešení. Přísné diety totiž sice samy o sobě dokážou přinést zdánlivě pozitivní výsledky, většinou se ale jedná jen o rychlé odvodnění organismu, které se projeví i na nižší hmotnosti. To ale neznamená, že tělo spálilo tuky, kterých se dietou lidé chtějí zbavit. Radikální změnu jídelníčku navíc málokdo dokáže udržet dlouhodobě.

Hubněte s odborníkem, pomalu a vytrvale

A jak si tedy nastavit zdravé předsevzetí, které skutečně povede k pevnějšímu zdraví a tělu bez nadváhy? „Jestliže chcete zhubnout, investujte do kvalitního nutričního terapeuta, který vám pomůže vyladit váš jídelníček tak, abyste hubli zdravě a nižší hmotnost si udrželi. Abyste se opravdu zbavovali tuků a nikoli svalů nebo pouze vody,“ dodvá MUDr. Jašková.

Co se týče pohybu, mějte na paměti, že lepší, než nárazové běhání je např. pravidelná chůze. Svůj životní styl proměňujte pozvolna a tak, aby vám jeho nová podoba byla příjemná a dala se dodržovat dlouhodobě. „Mnoho lidí si myslí, že bez permanentky do fitka se pohyb ve volném čase praktikovat nedá. Spousta lidí je ale omezena časem nebo rozpočtem. I taková situace má své řešení. Například cestou z práce vystoupím o několik zastávek dřív a domů si udělám 30minutovou svižnou procházku. I takhle malá změna životního stylu dokáže přinést velké výsledky,“ uzavírá MUDr. Jašková.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.