Naďa Urbánková se zlatou kolekcí nejlepších písní ke svým osmdesátinám

Populární zpěvačka Naďa Urbánková se narodila 30. června 1939 v Nové Pace jako Naděžda Balabánová. V roce 1957 absolvovala v Trutnově zdravotnickou školu jako diplomovaná sestra. V roce 1959 debutovala jako herečka v Pardubickém divadle. Působila v pražské Laterně magice. V roce 1964 ji režisér Ján Roháč angažoval do filmu Kdyby tisíc klarinetů a do pražského divadla Semafor, kde spolupracovala jak s dvojicí  Šlitr – Suchý, tak i s dvojicí Grossmann – Šimek. V letech 1972 až 1976 získala celkem 5 Zlatých slavíků. S Country Beatem Jiřího Brabce úspěšně spolupracovala několik let a s ním také absolvovala koncertní vystoupení v Nashvillu v Tennessee, bezesporu nejvýznamnějším centru country music v USA. V dalších letech pak spolupracovala s orchestrem Václava Hybše a mimo jiné působila i v pražském Hudebním divadle v Karlíně. Po sérii úspěšných singlů vydala své první album u Supraphonu v roce 1970. Zahrála si v mnoha známých českých filmech, například Radúz a Mahulena, Na samotě u lesa, Romance za korunu či v oscarových Ostře sledovaných vlacích, nebo berlínským Zlatým medvědem oceněném filmu Skřivánci na niti. Před časem se objevila v úspěšném televizním seriálu Rapl 2. Od roku 1990 na několik let úplně přerušila hudební dráhu. Nyní žije v Želivě na Pelhřimovsku a moderuje v Českém rozhlase Vysočina. Vystupuje s kapelou Bokomara.

 

Naďa Urbánková, legenda české populární a country hudby, jež v sedmdesátých letech získala pět Zlatých slavíků a stála na vrcholu posluchačské obliby s písněmi, které pro ni otextoval nezapomenutelný Jiří Grossmann, oslaví 30. června 2019 osmdesátiny. Supraphon k této příležitosti přichází s dárkem pro všechny její příznivce a vydává 14. června výpravné bilanční trojalbum Zlatá kolekce.

Sympatická zpěvačka Naďa Urbánková v životě potkala pro své písničky přinejmenším čtyři zásadní muže jménem Jiří: skladatel Šlitr, textaři Suchý a Grossmann plus kapelník Brabec jí velice pomohli nastartovat a rozvinout pozoruhodnou hudební kariéru. Ani jsem nepřemýšlela, že jsou, tým“, prostě byli to přátelé, se kterými byla radost být a přijímat jejich nápady, většinou geniální, což se třeba neprojevilo hned, ale určitě ovlivňovali moji dlouhou budoucnost,“ poznamenala na adresu „svých“ autorů Naďa Urbánková.

Nebylo by to však možné bez daru témbrem zajímavého hlasu a schopnosti důvěryhodně přenést nostalgické i comedy melodie a texty na posluchače. Trojalbum Zlatá kolekce, které v červnu vydává Supraphon, je souhrnem celkem jednasedmdesáti originálních nahrávek z celé hudební dráhy Nadi Urbánkové.

Ve výběru, který sestavil její spolupracovník a textař Mirek Černý, nechybí nic podstatného. „Naďu Urbánkovou jsem poprvé na vlastní oči viděl vystupovat živě v roce 1966 v rámci GB Show Jirky Grossmanna a Jiřího Brabce. Za velkými brýlemi, nabitou energií, zářící božskou elegancí, zdobenou dokonalým účesem a přímo snově démonickým úsměvem. Navíc to všechno v módní minisukni. Dokonale profesionální a přitom stále naprosto upřímně vlídný a především důvěryhodný projev Nadi Urbánkové, který doslova vykvetl díky působení na pláních country, přinesl záhy i zájem kormidelníků velkých orchestrů. A Naďa to dokázala proměnit s maximální elegancí v řadu výrazných triumfů. Děčínská kotva nebo Bratislavská lyra a v létech 1972–1976 suverénní vítězství v tehdy mimořádně oblíbené posluchačské anketě Zlatý slavík. Se stejnou bravurou a suverenitou zvládla nedohledný zástup televizních vystoupení. A při tom stále zářila na koncertech vytrvale se měnící sestavy Country Beatu. S ním se v roce 1973 dokonce představila anglickému publiku na Velikonočním mezinárodním festivalu ve Wembley a o rok později v kolébce country zámořském Nashvillu,“ uvedl Mirek Černý a s úsměvem ještě dodal: „Nedávno jsem Naďu potkal. S velkými brýlemi, nabitou energií, zářící božskou elegancí, zdobenou dokonalým účesem a přímo snově démonickým úsměvem. Jen tu minisukni už neměla.“ 

Trojalbum Naďa Urbánková – Zlatá kolekce vychází u Supraphonu v kompletu tří CD i v digitálních formátech již v pátek 14. června 2019.

Křest pro zvané zástupce médií se uskuteční ve čtvrtek 20. června v 15 hodin v divadle Semafor, kde Naďa Urbánková převezme jubilejní platinovou desku určenou legendám vydavatelství Supraphon.

 

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.