Nejčastějším zabijákem vztahu je nudný sex, myslí si Češi

Přestože se manželství rozpadají z řady různých důvodů, 63 % české populace si myslí, že nejčastějším zabijákem vztahů je nudný sexuální život. U 41 % lidí pak právě sex hrál významnou roli v jejich rozchodu nebo rozvodu s partnerem či partnerkou. Ukázal to nový reprezentativní průzkum, který si nechal zpracovat e-shop Ruzovyslon.cz.

Manželství je ve většině světových kultur oslavováno jako základ rodiny a základní jednotka společnosti. Dle Českého statistického úřadu v roce 2021 v tuzemsku počet uzavřených manželství mírně meziročně vzrostl na necelých 47 tisíc a zároveň klesl počet rozvodů, a to na zhruba 21 tisíc. Rozvodovost tak dle statistiků na konci roku 2021 dosáhla hodnoty 39,7 %. Průměrně se manželé rozcházeli po zhruba 13 letech a 7 měsících svazku.

Zabiják vztahů? Nuda v posteli

Ačkoliv může mít rozvod či rozchod mnoho příčin, mezi ty velmi časté se řadí problémy v oblasti sexu. Potvrzuje to i průzkum e-shopu Ruzovyslon.cz, jehož se zúčastnilo 1 100 Čechů a Češek. S názorem, že nudný a ohraný sex je nejčastějším zabijákem vztahů souhlasilo 63 % respondentů. Co se týče rozpadu manželství či vztahu, pro téměř 41 % lidí v něm hrál sex spíše větší až rozhodně velkou roli. Nešlo přitom pouze o nevěru, ale také o neuspokojivou kvalitu sexu a obecně nesoulad v sexuálním životě partnerů. Jen u asi 24 % rozchodů či rozvodů nehrál sexuální život roli vůbec.

„Kvalitní sex podporuje vzájemnou intimitu partnerů, posiluje mezi nimi emoční blízkost. V individuální rovině podporuje zdravé sebevědomí mužů i žen, zlepšuje fyzickou kondici, snižuje stres a podporuje psychickou pohodu. Naopak nespokojenost v oblasti sexu může vést k depresím, úzkostem a frustraci,“ poukazuje Veronika Kubíčková, sex expertka z e-shopu Ruzovyslon.cz, který prodává erotické pomůcky a zabývá se zdravou sexualitou.

Nejde o četnost sexu, ale o stereotyp v něm

Ukazatelem dobrého sexuálního života partnerů přitom rozhodně není pouze četnost pohlavního styku. Patří k němu i něžné doteky, flirtování či třeba společná masturbace. „Problémem často není to, že mají partneři sexu málo, ale že se stal stereotypním, vytratila se z něj vášeň, hravost, experimentování,“ vysvětluje Veronika Kubíčková. Skvělým pomocníkem jsou v tomto ohledu erotické hračky. „Pomohou v objevování nových slastí a prozkoumávání vlastního těla, zároveň představují účinnou pomoc i v případě zdravotních obtíží, jako je slabá erekce nebo ochablé svaly pánevního dna,“ doplňuje sex expertka. 

Průzkum byl proveden na jaře 2022 na vzorku české online populace ve věku 18–65 let, který byl reprezentativní s ohledem na pohlaví, věkovou strukturu, region, velikost místa bydliště a vzdělání obyvatel ČR. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.