Parfémovou novinku HEXENSALBE od Stora Skuggan inspirovala stejnojmenná bájná čarodějná mast

Druhého listopadu se světu představila sedmá vůně stockholmského niche parfémového domu Stora Skuggan, která je inspirována historií čarodějnictví. Parfém Hexensalbe dostal své jméno po bájné halucinogenní čarodějné masti.

Hexensalbe, známá také jako čarodějná létací mast, byla halucinogenní směs používaná „čarodějnicemi“ ve středověku. Jednalo se o směs extrémně jedovatých ingrediencí, jejíž přesné složení však není známo a několik okultistů zemřelo při pokusu o její znovuvytvoření. Mezi nejčastěji zmiňované přísady patří smrtelně jedovatý rulík zlomocný, andělika lékařská, bolehlav černý a tuk získávaný z nemluvňat.

Droga vyvolávala extatický trans a sexuální vzrušení se silným pocitem létání a živými představami nadpozemských bytostí. Tyto halucinace se staly jádrem čarodějné mytologie a čarodějnických sabatů, na kterých se odehrávaly sexuální orgie. V očích středověké církve však šlo o víc než o iluze, droga vytvářela spojení s ďáblem a ten poté ducha čarodějnic přenášel do svého panství, takže i když jejich tělo mohlo zůstat ve fyzickém světě, stále se provinily smilstvem se satanem.

Obraz létajících čarodějnic lze tedy vysledovat až k použití Hexensalbe. Ale proč právě létání na koštěti? Mast byla natolik jedovatá, že její přímé požití by bylo smrtelné. Namísto toho se aplikovala na měkké části těla – nejčastěji do podpaží, ale také na genitálie. A právě kvůli erotickým účinkům opojení se mast často natírala přímo na falické předměty, např. i na násadu od koštěte.

Vzhledem k tomu, jaké aspekty příběhu Hexensalbe ovlivnily moderní vnímání čarodějnic se zdá, že ještě děsivěji, než čarodějnice samotné, byla vnímána ženská sexualita.

Hlava: pelyněk, slaná lékořice
Srdce: tuberóza, rozmarýn, rulík zlomocný, andělika lékařská
Základ: bolehlav černý, lišejník, pačuli

Značku parfémů Stora Skuggan v roce 2015 stvořila skupina mladých alternativních alchymistů. Olle Hemmendorff a Tomas Hempel se rozhodli založit společnost, ve které je možné dosáhnout svobody v každém aspektu tvoření: od formulace vůní po balení až po branding. Vůně Stora Skuggan jsou odvozeny z autonomní identity úzce spojené s tradicí řemesla, kde se tvůrčí proces stává základním konceptem každého parfému. Navíc její zakladatelé pocházejí z prostředí umění a designu, což zaručuje nepřetržité experimentování s jedinečnými výsledky. Inspirace pro jednotlivé parfémy Stora Skuggan pochází z míst, pocitů, emocí a všeho, co hýbe myslí. Stora Skuggan znamená ve švédštině „velký stín“. Zároveň jde také o název známého parku v centru Stockholmu, města, kde Stora Skuggan sídlí.

Ucelenou parfémovou řadu švédské značky Stora Skuggan lze exkluzivně zakoupit v kamenných obchodech a e-shopu www.myskino.cz.

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.