Prodejce brýlí Alensa začne přispívat na brýle

Prodejce brýlí a kontaktních čoček Alensa začne na brýle přispívat místo některých zdravotních pojišťoven.

Prodejce brýlí a kontaktních čoček Alensa

Zrušení příspěvku na brýlové obruby a skla způsobilo velký rozruch mezi pacienty, kteří tuto formu benefitu od zdravotních pojišťoven využívají. Nově od 1. srpna 2019 budou pojišťovny přispívat na brýle a skla pouze pacientům do 14 let. Jeden z největších on-line prodejců brýlí a kontaktních čoček, společnost Alensa, se tento příspěvek rozhodl zákazníkům částečně kompenzovat a podpořit tak pravidelné návštěvy u očních lékařů. Některou z očních vad trpí v České republice okolo 6 milionu osob.

Příspěvek na brýle využije polovina zákazníků

Podle vyjádření pojišťoven bylo jen v loňském roce z veřejného zdravotního pojištění vyčerpáno na příspěvky na brýlové obruby přes sto milionů korun a další desítky milionů na brýlové čočky.

„Podle optometristů v našich i partnerských očních optikách přijde asi polovina pacientů od lékaře s receptem nárokující příspěvek na brýle. I když příspěvek v řádech stokorun může někomu připadat zanedbatelný, jde o hojně využívaný benefit,“ uvádí Petr Langer ze společnosti Alensa, která je jedním z největších on-line prodejců brýlí a kontaktních čoček v Evropě a jen v České republice má okolo půl milionu zákazníků.

Příspěvek 150 korun dostanou pacienti přímo od prodejce brýlí

Právě rostoucí výdaje státu na zdravotnictví, které je financováno z veřejného zdravotního pojištění, vedlo ke zrušení příspěvku.

„U většiny našich zákazníků vzbudila tato změna negativní ohlasy. Proto jsme se v Alense rozhodli vyjít vstříc klientům a zároveň podpořit oftalmology. Obáváme se, že by mohlo dojít k tomu, že pacienti budou méně navštěvovat oční lékaře, protože na brýlové obruby už nedostanou žádný příspěvek,“ vysvětluje Langer.

Od července tak bude Alensa.cz na brýle zakoupené on-line v jejích e-shopech přispívat 150 korun, což je základní příspěvek na brýlové obruby.

„Tak jako v minulosti bude stačit požádat očního lékaře, aby po vyšetření pacientovi vystavil poukaz na brýle a optické pomůcky, ovšem bez nutnosti vyplňovat osobní údaje. Tento poukaz nám zákazník pošle elektronicky a následně dostane unikátní kód pro nákup brýlí v e-shopu. Po odečtení slevy ho nejdostupnější brýlové obruby například značky Crullé včetně tvrzených skel, s antireflexem, antistickou a antifor povrchovou úpravou s korekcí do +/- 2.00 dioptrií přijdou na 880 korun při stejné kvalitě jako v kamenné optice,“ přibližuje, jak bude příspěvek na brýle fungovat, Petr Langer z Alensy.

Další příspěvek obdrží pojištěnci OZP

Na další zvýhodnění dosáhnou pojištěnci Oborové zdravotní pojišťovny (207). Přestože úhrada z veřejného zdravotního pojištění končí u všech pojišťoven, bezmála 750 tisíc pojištěnců Oborové zdravotní pojišťovny bude moci získat příspěvek i po 31. červenci letošního roku v rámci svého věrnostního programu Vitakarta. V něm klienti OZP získávají kredity například za preventivní návštěvy zubaře, za darování krve nebo za pravidelnou aktualizaci svého online zdravotního profilu.

„Vloni jsme na dioptrické brýle nebo na samotné obroučky přispěli 3858 klientům každému v průměru částkou 647 Kč,“ vysvětluje Miloslava Lukešová, obchodní ředitelka Oborové zdravotní pojišťovny. „Horní hranice příspěvku ale u nás není díky systému Vitakarta nijak omezená, takže řada klientů od nás na brýle získala i několik tisíc korun. Je to jeden z našich nejoblíbenějších benefitů, proto s ním budeme pokračovat i po 31. červenci, od kdy bude OZP jediná zdravotní pojišťovna, od které bude možné peníze na brýle získat,“ dodává Lukešová.

Pro některé zákazníky jsou i stokoruny důležité

„150 korun od Alensy a několik set korun od Oborové zdravotní pojišťovny jsou zdánlivě nízké stokorunové položky. Situaci je však potřeba vnímat i z pohledu lidí, jejichž situace není jednoduchá. Argumentem jedné z našich zákaznic bylo, že jako matce samoživitelce, která za obědy pro jedno dítě ve školním zařízení zaplatí okolo 550 korun měsíčně, je jakákoli úspora důležitá,“ vysvětluje Petr Langer z Alensy, proč i příspěvek na brýle může být pro někoho významný.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.