Vánoční trhy v centru Prahy nabídnou poselství tradičních českých Vánoc

Centrum Prahy se již tuto sobotu rozzáří mnoha světélky, která připomenou začátek adventu. Vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí, které jsou největšími trhy v České republice, začnou už v sobotu 2. prosince. Svým návštěvníkům nabídnou pochutiny zejména z českých zdrojů, především pak svařené víno z ryze moravských hroznů odrůdy svatovavřinecké a české klobásy. Ve stáncích nebudou chybět tradiční vánoční ozdoby z dílen z celé země. Atmosféru doladí tradiční zvyky a pestrý program – letos poprvé na obou náměstích. Vánoční trhy, které potrvají do 6. ledna 2024, se také ještě víc zaměří na ekologii. Ozdoby na stromě vyrobí dekoratéři z recyklovaného materiálu, návštěvníci budou konzumovat z plně rozložitelných kelímků, příborů a brček a objeví se také sběrače na kelímky. Organizátorem je již po osmnácté společnost Taiko, a. s.

„Americká CNN sestavila přehled dvaceti nejlepších vánočních trhů na světě a ty na Staroměstském náměstí
v Praze zařadila mezi pět nejhezčích, což nás velmi těší a zavazuje zároveň. Každý rok chceme přinést něco nového tak, aby návštěvníci měli chuť znovu přijít nasát sváteční atmosféru. Pořádek v centru města je pro nás velké téma, a proto jsme nově zajistili sběrače kelímků nebo posílení uklízecí čety. Za nejdůležitější však považujeme vytvoření kouzelné atmosféry Vánoc, která zůstane v srdcích návštěvníků ještě dlouho poté. Prostor Vánočních trhů by měl být místem, kde se budou lidé setkávat a u dobrého jídla a pití společně sdílet své zážitky, příběhy a radosti. Návštěvníci také najdou na Václavském náměstí zcela nové prodejní stánky
ve tmavším dřevěném provedení, do kterých jsme letos investovali,“
říká Libor Votruba, předseda představenstva společnosti Taiko, a.s., která je organizátorem trhů na Staroměstském a Václavském náměstí.

Ještě před svým zahájením ovládly pražské vánoční trhy sociální síť Instagram. Již teď na konci listopadu patří mezi TOP 10 nejčastěji zmiňovaných trhů na této sociální síti.

Ekologické příbory, sběrače na kelímky a posílení úklidové čety

Organizátoři největších vánočních trhů každý rok vyhodnocují podněty od návštěvníků. Nově proto budou
na odpadkových koších připevněny tzv. sběrače na nápojové kelímky. Návštěvníci trhů je najdou u každého koše a bude do nich možné jednoduše použitý kelímek zasunout. „Nově jsme zvolili plně rozložitelná brčka a příbory od české firmy Refork. Brčka i příbory jsou vyrobené z dřevěných odpadů a dalších přírodních materiálů a svým zpracováním zachovávají maximální komfort při konzumaci. Rozhodli jsme se pro českou firmu, abychom podpořili domácí trh. To platí i v případě moravského vína (Chateau Valtice), českých klobás a dalších výrobků,“ upřesňuje Jan Dell, ředitel společnosti Taiko, a. s.

Vánoční strom rozzáří ekologické hvězdy a motivy ptáčků připomenou 50 let od premiéry legendární pohádky Tři oříšky pro Popelku

Vánoční strom letos přijel na Staroměstské náměstí z obce Pertoltice na Liberecku. Vyrostl za padesát let
na soukromém pozemku do výšky 24 metrů. Smrk z Pertoltic byl určený k pokácení z bezpečnostních důvodů, nyní se však na své cestě stává symbolem pražských Vánoc. Po svátcích strom dostane nový život, kdy jeho dřevo poslouží v rámci žákovské truhlářské výroby pro dobrou věc. Jsem rád, že můžeme společně podpořit tuto krásnou tradici a oslavit Vánoce v srdci našeho hlavního města,” uvádí Michal Hroza, pražský radní pro oblast infrastruktury.

Na stromě se rozzáří 60 obřích vánočních 2D hvězd ve třech motivech (velikost 80-100cm), které letos poprvé vytiskla 3D tiskárna z recyklovatelného plastu. Ozdobí je také červené i zlaté koule a rozsvítí se na něm přes 11 kilometrů světelných řetězů a 100 tisíc LED diodových žárovek. O kácení a převoz stromu se postarala společnost Technologie hlavního města Prahy, která vztyčila strom na Staroměstském náměstí v noci z 27. na 28. listopadu a nyní probíhá jeho zdobení. Strom bude svítit každý den od 10 do 01 hodin. Rozsvěcovat se bude s animací na melodii Tří oříšků pro Popelku (autor Karel Svoboda) každý den vždy v půl od 16.30 do 21.30. (16.30, 17.30, 18.30, 19.30, 20.30, 21.30).

V případě samotné výzdoby na Staroměstském náměstí jsme vycházeli z potřeby nechat promluvit vznešenost historického prostoru a navodit vkusně a citlivě výzdobou chvíli naplnění. Ke štědrovečerní atmosféře českých domovů neodmyslitelně patří pohádka Popelka. Letošní výročí jsme zakomponovali do konceptu Vánoc a odpovídající tradiční symboly Vánoc ozvláštnili motivy z pohádkové Popelky. V prožitku jedinečnosti domova zakoušíme své obecné lidství. Proto naše světla propojují jednotlivá místa nejen v České republice, ale i v Evropě. Rádi bychom přispěli k pocitu vzájemnosti, domov každého z nás může být domovem všech,“ říká Eva Poláčková, jednatelka společnosti Decoled, která se postarala o výzdobu trhů. Dřevěný Betlém najdou návštěvníci trhů u Mariánského sloupu.

Na Václavském náměstí najdou návštěvníci patnáctimetrový živý smrk z Královéhradeckého kraje.

Kulturní program letos na Staroměstském i Václavském náměstí

Návštěvníci vánočních trhů mohou letos poprvé navštívit adventní program na obou centrálních náměstích. Větší pódium najdou hosté na Staroměstském náměstí, kde se bude konat program každý den. Vystoupení začnou v odpoledních hodinách a potrvají do večera. Nebudou chybět tradiční folklórní, národopisné i dětské soubory z České republiky i ze zahraničí. Programové bloky doplní taneční vystoupení a charitativní akce.

„V letošním roce je velký zájem ze strany sborů o vystoupení na trzích, takže máme velkou radost, že bude program kvalitní a pestrý a ve velkém rozsahu, jako jsme byli zvyklí v předchozích letech,“ upřesňuje Simona Čermáková, programová manažerka trhů. Organizátoři připravili tradiční oblíbené akce, jako je zahájení trhů s hercem Pavlem Trávníčkem, který připomene letošní kulaté, padesáté výročí od premiéry legendární vánoční pohádky Tři oříšky pro Popelku. Vystoupí také Josef Vágner s dětským pěveckým sborem Coro Piccolo. Chybět nebude oslava Mikuláše tentokrát s Bárou Ladrovou, Mezinárodní festival adventní a vánoční hudby, Česká mše vánoční Hej mistře ani Novoroční zpěvy. Trhy tradičně projde průvod Tří králů, tentokrát už 5. ledna 2024.

Součástí programu na Staroměstském náměstí budou oblíbené dětské dílny, které nejmenší návštěvníky přivítají vždy o víkendech dopoledne od 11 hodin a naváže na ně tradiční program. Děti si v nich mohou vyrobit vánoční přání a drobné dárky. Dílničky připravují společnost KROUŽKY a Pompo a Druchema.

Program na menším pódiu na Václavském náměstí bude připravený vždy od čtvrtka do neděle od 16 do 18 hodin. I na Václavském náměstí mohou ti nejmenší návštěvníci letos oslavit Mikuláše v úterý 5.12. a užít si program plný soutěží a her.

Trhem zavoní perníčky, kaštany, i kvalitní svařené víno a gurmáni ochutnají šneky

Návštěvníci vánočních trhů najdou na Staroměstském náměstí na 81 prodejních míst a tři charitativní stánky určené pro neziskové organizace. Na Václavském náměstí pak mohou nakupovat ve 27 stáncích. V prodejních stáncích nabídnou obchodníci vánoční sortiment, především pak české vánoční baňky a ozdobičky vyrobené nejen ze skla, ale také ze slámy, šustí, keramiky, dřeva, korálků a dalších materiálů. Součástí tržiště bude také umělecký kovář, který předvede tradiční řemeslo a nabídne kovářské výrobky. Sortiment obohatí keramické betlémy, paličkované dečky a ubrusy, ale také háčkované hračky a další dekorace. Zájemci si mohou koupit jmelí a adventní věnce. Milovníci šneků si mohou dát tuto pochoutku přímo na tržišti. K ochutnání bude česká klobása, grilovaný sýr, špízy, palačinky, mini koblížky, bramboráky, ovocný špíz politý čokoládou a další pochutiny. Samozřejmostí je svařené víno, punč, medovina i horké jablko. Na Staroměstském náměstí se ve třech prodejních stáncích během trvání trhů prostřídá několik charitativních organizací, které nabídnou k prodeji své výrobky.

Provozní doba prodejních stánků

Prodejní stánky s širokým produktovým sortimentem budou otevřené na obou náměstích každý den
od 10 do 22 hodin. Most v centrální části Staroměstského náměstí bude uzavřený pro veřejnost pouze v noci ze Silvestra na Nový rok (31.12.-1.1.) v době od 22 do 9 hodin.

Průběžné informace, novinky a aktuality o Vánočních trzích na Staroměstském a Václavském náměstí jsou k dispozici na www.trhypraha.cz a facebookovém a instagramovém profilu.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.