5 dobrých tipů, jak vyzrát na pylové alergie

Pyly jsou jedním z nejčastějších spouštěcích faktorů respiračních alergií a počet nemocných celosvětově roste. Pylová sezóna je právě nyní v plném proudu, což lidé s větší citlivostí pociťují na vlastní oči i dýchací cesty. Nepříjemné příznaky alergie je důležité nepřehlížet, protože mohou vést k závažným zdravotním komplikacím například v podobě postižení oční rohovky.

Alergickými reakcemi trpí stále více lidí včetně dětí. Na vině jsou mimo jiné klimatické změny a ovzduší znečištěné emisemi skleníkových plynů. Následky tohoto vývoje vidí lékaři a lékárníci každý den.

Na vině může být genetika, měsíc narození i ovzduší

„Stejně jako například u atopického ekzému, i v případě pylové alergie se náchylnost k tomuto onemocnění dědí. Pouze geny ale nestačí. K rozvoji je nutné také opakované vystavení alergenům a dalším faktorům, které zvyšují citlivost na ně,“ vysvětluje MUDr. Zdeněk Vaníček z oční kliniky Lexum v Praze Budějovická. Ze studií například vyplývá, že riziko alergií je vyšší u dětí narozených v předjarních a jarních měsících, a to hlavně tehdy, pokud se alergie projeví už v dětském věku.

Pylová alergie není novinkou

První dochovaný popis pylové alergie pochází už z 9. století a jako její zdroj uvádí květy růží. Odborně byly periodicky se objevující a mizející projevy zahrnující postižení očí a hrudi popsány až na počátku 19. století. Za „objevitele“ pylové alergie je pak považován Charles H. Blackley, který v 2. polovině 19. století jednoznačně prokázal, že příčinou obtíží jsou pylová zrna. Pylové alergie byly dlouho spíše raritou. Počet lidí se zvýšenou citlivostí začal ale od poloviny minulého století výrazně růst.

Naučte se mírnit příznaky

K vyvolání obtíží stačí u silně přecitlivělých pacientů pouze 5 až 50 pylových zrn/m3 vzduchu. Většina alergizujících rostlin přitom do ovzduší vypustí miliony až miliardy pylových zrn. I skutečnost, že rozvoj alergií je vyšší ve městech ukazuje, že vyhýbat se pylům je prakticky nemožné. Co tedy může v případě pylové alergie pomoci?

 1. Užívejte antihistaminika i lokálně

Antihistaminika jsou léky, které působí proti účinkům histaminu, hormonu podílejícího se na vzniku alergických reakcí. „Antihistaminika jsou skvělým způsobem, jak zmírnit nepříjemné příznaky. K dispozici máme nejen tablety, ale také oční kapky a nosní spreje. Ty se cíleně zaměřují na mírnění konkrétních projevů. Například oční kapky tak pomáhají v případě, kdy tělo na výskyt alergenů reaguje zarudnutím bělma, svěděním a pálením očí, slzením, rozmazaným viděním, ale také nateklými víčky nebo přecitlivělostí na světlo,“ říká MUDr. Vaníček a pokračuje: „Oční alergie je přitom důležité nepodceňovat, protože při přehlížení příznaků může dojít k postižení rohovky a ohrožení zraku.“ 

 1. Zjistěte o alergenech víc

Pokud na sobě cítíte příznaky pylové alergie, navštivte specializované pracoviště kvůli přesné diagnóze. V sezoně pak sledujte pravidelně pylové zpravodajství, která každý týden zveřejňuje seznam aktuálně aktivních alergenů. Pylovou předpověď si můžete nechat posílat i na e-mail.

 1. Čím méně pylu, tím lépe

V případě pylové sezóny je pyl skutečně všudypřítomný. Pokud se ho ale bude vyskytovat ve vašem okolí méně, reakce organismu na něj může být mírnější.

 • Nejlepší dobou na otevření oken je ráno nebo po dešti. Jinak je nechte raději zavřená.
 • Pořiďte si protipylové sítě.
 • Pravidelně si myjte vlasy.
 • Pylu zbavte i své oči a nos.
 • Oči zbytečně nedrážděte mnutím.
 • Vyhýbejte se činnostem, které pyl víří. Sekání trávy nechte raději na někom jiném.
 • Prádlo sušte uvnitř.
 1. Chraňte se před pylem i venku

Oční spojivka, která pokrývá oko mezi horním a dolním víčkem a je v kontaktu s vnějším prostředím, je alergenům vystavena stejně jako nosní sliznice. V případě pylové sezóny ji pomohou před pylovými zrny poletujícími v ovzduší ochránit sluneční brýle. Při jejich výběru dbejte na to, aby se jednalo o brýle s UV filtrem. Oči tak budete chránit nejen před pylem, ale také škodlivým slunečním zářením,“ radí MUDr. Vaníček, jak udělat pro oči ještě víc.

 1. Antihistaminika jsou jen jednou z možností

Antihistaminika sice patří mezi nejznámější přípravky proti alergiím, ale nejsou jedinou možností. Specialisté disponují léky působícími proti alergickému zánětu, které obsahují kortikoidy (např. kortizon), kromony, antagonisty leukotrienových receptorů a mnoho dalších.

U pacientů s těžkými projevy alergií se mohou lékaři zaměřit přímo na příčinu, k tomu je určena specifická alergenová imunoterapie známá také pod názvem SAIT.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.