Aloe vera – přírodní zázrak (nejen) pro krásnou pleť

Příroda je mocná léčitelka a nás neustále baví objevovat její potenciál. Rostlina jménem Aloe vera už je důkladně probádaná a všem známá. Informace, které jsou o ní zajímavé, jsme se proto tentokrát rozhodli dát na jedno místo.

ALOE VERA – ROSTLINA POUŽÍVANÁ PO TISÍCE LET

Je poměrně malá, statná, možná trochu pichlavá a plná vody. Vybavíte si, jak aloe vypadá? Celým jménem Aloe vera či A. barbadensis je silná rostlina s krátkými stonky a listy, do nichž ukládá vodu. Svými léčivými vlastnosti je známá minimálně 6000 let. V dávné historii byla známá jako „rostlina nesmrtelnosti“ a např. egyptští faraonové si ji nesli s sebou do hrobů jako pohřební dar.

ZAJÍMAVOST: Slovo „aloe“ pochází z arabského výrazu alloeh, což znamená „zářící hořká látka“ a „vera“ pochází z latinského slova veritas, v překladu „pravda“.

V průběhu času se aloe a její užívání rozšířilo do různých geografických oblastí, např. do Číny, Indie, Mexika či do severní Ameriky. Aloe místně přezdívanou třeba jako „rostlinu na popáleniny“, „lilii z pouště“ či „sloní žluč“, používali k léčbě ran, trávicích problémů, ale i padajících vlasů nebo hemoroidů.

V praxi se z aloe užívají dvě části – buď listy naplněné čirým gelem (osvědčuje se na popáleniny a kožní problémy), nebo aloe latex – žlutá dužina těsně pod vnějším povrchem listu (má projímavé vlastnosti a je vhodná k řešení zácpy).

VĚDĚLI JSTE, ŽE aloe obsahuje až 95 % vody?

ZDRAVOTNÍ PŘÍNOSY ALOE VERA

Legislativa nás nutí být ve všech zdravotních soudech opatrnými. Je to tak správně – existuje ale dostatek důkazů ve formě studií a jiných vědeckých statí, které již spolehlivě prokázaly, že aloe vera skutečně funguje, jak se o ní říká. Jedno je však jisté – užitím aloe vera se neotrávíte (leda, že byste na ni měli alergii, proto doporučujeme vyzkoušet vždy napřed malé množství). Pokud doma její rostlinku máte a zrovna se potýkáte s nějakým neduhem, určitě její sílu otestujte.

Aloe vera může pomáhat na:

 • Zažívací potíže

Aloe latex obsahuje glykosid barbaloin (či aloin), díky kterému je při vnitřním užití projímavý a může zmírnit zácpu.

 • Kožní problémy jako je psoriáza a akné

Krémy s aloe mají zklidňující účinek a mohou snižovat svědění a záněty.

 • Spálení sluncem

Kdo Aloe vera zná a přiložil si její gel někdy na kůži, ten o jejím chladivém účinku již ví. Potýkáte-li se s mírným spálením a chcete si zklidnit pokožku, aloe je dobrá volba.

Zdroje dále uvádějí další potenciální možnosti přínosu této rostliny – třeba zevně na hojení ran, úlevu od pálení žáhy, snižování hladiny cukru v krvi a další.

ALOE VERA PRO KRÁSU

Jestli je něčím tato rostlina známá, pak je to tím, že podporuje hydrataci a jasnost pokožky. Je bohatá na antioxidanty jako jsou vitamíny A, C a E, obsahuje 7 z 8 esenciálních aminokyselin a věhlas získaly její protizánětlivé vlastnosti.

O řešení lehčích spálenin od slunce jsme již psali. Aloe toho ale na naší kůži svede mnohem více:

 • Podporuje blednutí tmavých skvrn

Hyperpigmentace vzniká z různých důvodů – kvůli slunění, akné nebo přirozenému procesu stárnutí. Sloučenina zvaná aloesin, která je v aloe obsažená, s tím může pomoci.

 • Hydratuje

Listy Aloe vera jsou bohaté na vodu, takže pomáhají hydratovat pokožku a uzamykat v ní vlhkost (mohou za to mukopolysacharidy, které obsahuje). Aloe je proto ideální pro suché typy pleti.

 • Prospívá pokožce hlavy

Hydratační, protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti této rostliny ocení i kůže na naší hlavě. Použití gelu jako masky na pokožku hlavy může zklidnit podráždění, odstranit odumřelé kožní buňky, doplnit hydrataci a dokonce posílit vlasové folikuly. Osvědčuje se také pro řešení lupů a svědění hlavy.

 • Pomáhá zmírnit známky stárnutí

Hydratovaná pleť je spokojená a zdravá. Dostatečná vlhkost navíc pomáhá zvrátit známky přibývajícího věku v podobě jemných linek a vrásek. Uvádí se, že aloe stimuluje produkci kyseliny hyaluronové a kolagenových a elastických vláken v pokožce. Místní aplikace gelu z aloe na pokožku proto vede k její pevnosti a pružnosti.

 • Může mít vliv na stav akné

Aloe by neměla nahrazovat léky na akné, problematické pleti však mohou rozhodně pomoci její antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti. Tato magická rostlinka je navíc přirozeným zdrojem salicylových kyselin, které s pupínky a černými i bílými tečkami umí rovněž zatočit.

 • Zklidňuje lupénku a ekzémy

Kožní záněty tohoto typu signalizují obecný zánět a narušenou kožní bariéru. Aloe pomáhá s obojím.

JAK ZÍSKAT GEL Z ALOE VERA?

Na řadu kožních problémů je účinný gel z této rostliny. Jak jej získat? Je to jednoduché. Stačí mít doma rostlinku (kterou mají v téměř každém květinářství či hobby marketu v sekci s květinami). Poté:

 • Odřízněte vnější list těsně u stonku a opláchněte ho.
 • List pak položte na prkénko (zaoblenou stranou nahoru).
 • Pomocí nože sloupněte slupku kolem okrajů.
 • Poté nožem setřete všechen gel.
 • Gel rozmixujte, nebo rozmačkejte a máte hotovo!

PREBIOTICKÝ KRÉM S ALOE VERA OD GOODIE

Náš sortiment produktů péče o pokožku rozzářila jedna krásná novinka, která nás ohromně těší. Jedná se o lehký denní krém, který jsme speciálně navrhli pro potřeby pokožky žijící v prostředí moderní doby. Je skvěle hydratační a obsahuje řadu výživných složek a olejů v BIO kvalitě.

PREBIOTICKÝ PLEŤOVÝ KRÉM S ALOE VERA

Protože je kůže a její mikrobiom velmi důležitý, obohatili jsme ho o probiotickou složku v podobě inulinu a fruktózy, která plní ochrannou funkci. Kromě toho v něm naleznete extrakt z granátového jablka, což je významný přírodní antioxidant a bojovník se stárnutím, ylang ylang kyselinu mléčnou. Hodí se pro použití jen tak i pod make-up.

V Goodie najdete jenom produkty s dobrou karmou. Květové vody můžete vybírat na www.goodie.cz.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.