Bible vagíny aneb Průvodce životem s vulvou a pochvou bez předsudků

Nakladatelství Jan Melvil Publishing vydalo titul, který právem vzbuzuje zájem a zvědavost – knihu Bible vagíny, kterou napsala gynekoložka Jen Gunterová. Jde o praktického průvodce každým dnem i každou životní fází ženy, bojuje proti mýtům a předsudkům.

V lékařství se pohybuji už třiatřicet let a čtyřiadvacet z nich se věnuji gynekologii. Hovořila jsem s mnoha ženami, a vím tedy, s jakými otázkami nejčastěji přicházejí. A stejně dobře znám i otázky, které by položit chtěly, ale nevědí jak. Bible vagíny obsahuje všechno, co by podle mě každá z nás měla o své vulvě a vagíně vědět. Je to moje odpověď ženám, které se buď v mé ordinaci, nebo na internetu podivily nad informacemi, jež jsem jim poskytla, a říkaly: Jak to, že jsem něco takového nevěděla? Podávání zkreslených informací o ženském těle neprospívá nikomu. Já jsem zde od toho, abych to pomohla zastavit,“ vysvětluje autorka. 

Jen sebejistá a informovaná žena může zodpovědně rozhodovat o svém zdraví:

  • zná totiž své tělo a ví, na koho se obrátit, když něco nefunguje, jak má
  • dokáže odlišit lži, mýty a polopravdy od faktů
  • nenechá se vyděsit normálními tělesnými projevy

Vybavena desetiletími gynekologické praxe vyráží Jen Gunterová do boje s neinformovaností, přežitými patriarchálními stereotypy, studem a tabuizováním témat, která se ženských pohlavních orgánů týkají. Vysvětluje, že vinu na tom nese nejen historická marginalizace žen, ale i média, farmaceutický a kosmetický průmysl, pseudovědecké „poznatky“, šarlatáni a celebrity usilující o zviditelnění a zisk.

Tato spásná kniha odpovědí na malé i velké otázky je plná porozumění, zkušeností, humoru, laskavosti a zejména vysoké erudice. Už nemusíte hledat na internetu, ptát se kamarádek či zkoušet babské rady. Bible vagíny se stane vaším spolehlivým domácím zdrojem informací: o anatomii, reprodukčním zdraví, menstruačních pomůckách, hygieně, antikoncepci, vaginálním mikrobiomu, pubickém ochlupení, lubrikantech, hormonech, HPV, kosmetické vaginální chirurgii, onemocněních, menopauze, sexu… A v neposlední řadě i o tom, jak to vše probrat se svým lékařem.

V knize se mimo jiné dozvíte:

  • že klitoris je mnohem větším orgánem, než by kdo dříve čekal
  • o vlivu cukru ve stravě na kvasinkové infekce
  • zda je bavlněné prádlo skutečně lepší pro mikrobiom pochvy
  • o vaginální hygieně a funkci pubického ochlupení
  • důkladný popis složení a efektů vakcín proti HPV 

Jen Gunterová(* 1966) je kanadsko-americká gynekoložka, odbornice na léčbu chronické bolesti a vulvovaginálních poruch. Na sociálních sítích šíří osvětu o ženském zdraví a publikuje například v The New York Times nebo na webu drjengunter.com.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.