Dobré tipy, jak si užít zbytek zimy bez bolavých kloubů

Zimní měsíce mohou mít na naše klouby negativní vliv a to hned z několika důvodů. Nedělá jim dobře chladné počasí, málo pohybu ani kila navíc, zároveň hrozí riziko úrazu při zimních sportech i při uklouznutí na chodníku… Věnujte proto kloubům svou péči a pozornost!

„Čas na návštěvu ortopedické ambulance nastává v případě, že dochází k rozvoji bolestivosti, otoku či omezení rozsahu pohybu kloubu. Při vyšetření se zhodnotí stav kloubu a lze posoudit, jestli jsou potíže adekvátní věku nebo je potřeba již nastavit terapii,“ říká ortoped MUDr. Róbert Pituch. Důležité je však případným potížím předcházet…

Zkuste doplňky stravy zaměřené na zdraví kloubů

Naši předkové zaháněli bolesti kloubů různými prostředky v podobě mastí a obkladů z bylinek. I v dnešní době lze využít přírodních pomocníků, moderní studie navíc vedly k vyvinutí různých doplňků stravy, díky nimž můžete jednoduše do těla dostat prospěšné látky.

Tip: Ukázalo se, že pohybovému aparátu prospívá zejména glukosamin sulfát (obsažený například v přípravku GS Condro DIAMANT), který má příznivý vliv na kloubní chrupavku, vazy a šlachy. Pomáhá při jejich regeneraci a obnově a zmírňuje opotřebování. Prospěšnou látkou je také aescin. Jedná se o extrakt z jírovce maďalu (kaštanu koňského), který pomáhá proti otokům a zánětům.

Chladné počasí a změna tlaku

Na bolestivosti kloubů se mohou podepsat změny počasí. Ačkoliv větu „Bude sněžit, bolí mě koleno“ člověk často slýchá – nebo dokonce sám používá – o přesné souvislosti mezi problémy s klouby a změnou teplot doposud vedou odborníci debaty. „Z povídání babičky či dědečka, ale i mnoha pacientů, lze říci, že počasí vliv na bolestivost kloubu má. Z mého pozorování nevede k rozvoji zhoršení bolestivosti kolen či ramen změna počasí samotná. Dalo by se to vysvětlit změnou tlaku, například před bouřkou. Změna tlaku vzduchu způsobí i změnu tlaku v kloubu, změní se prokrvení v okolí kloubu a tím se projeví bolestivost nebo daný kloub oteče,“ vysvětluje MUDr. Pituch. Ten samý efekt pak způsobí i ochlazení vzduchu. Vědecké výzkumy ale tyto teorie potvrzují i vyvracejí, takže na jednoznačné závěry si patrně ještě budeme muset počkat.

Bolestivé revma

Zimní měsíce nejsou příjemné zejména pro pacienty s revmatoidní artritidou, kterým se příznaky onemocnění v tomto období často zhoršují. „Jedná se o chronické autoimunitní onemocnění, charakterizované symetrickým zánětem kloubů nejasné etiologie. Velký podíl má genetika, dědičná je predispozice k onemocnění. Lze předpokládat, že spouštěcím mechanizmem můžou být proběhnuté i jinak nevýznamné virové infekce či houbové infekce, které u predisponovaných jedinců můžou spustit autoimunitní reakci a revmatoidní artritidu nastartovat. Ale jasný původ onemocnění není doposud zcela znám,“ uvádí MUDr. Pituch. Revmatoidní artritida trápí v populaci přibližně 0,5–1 % lidí. Onemocnění třikrát častěji postihuje ženy. Může se objevit v kterémkoli věku, nejčastěji však vzniká mezi 35. a 50. rokem.

Tip: Abyste bolestivosti kloubů předešli nebo ji zmírnili, dbejte na správné oblékání, ať neprochladnete a udržujete klouby v teple.

Lenošení kloubům škodí

Za bolestivými klouby mohou stát i další faktory, které se zimním obdobím úzce souvisejí. Nevlídné počasí nás často uzamyká v pohodlí domova – jenže snížení frekvence pohybové aktivity má negativní dopad. Pravidelné hýbání totiž udržuje svalstvo a vazy kolem kloubu v dobré kondici. „V přiměřené míře je sport pro klouby přínosem, protože pravidelný pohyb v kloubech pomáhá optimalizovat jejich výživu tvorbou a regulací kloubní tekutiny. Pravidelné používání svalů zabezpečuje optimální balanc a stabilitu kloubů,“ popisuje MUDr. Róbert Pituch, proč vhodný pohyb prospívá kloubům.

Tip: Neváhejte vyrazit na procházku na čerstvý vzduch, anebo si aspoň zacvičte doma. Nejlépe každý den.

Nepřejídejte se

Pohyb navíc pomáhá také udržet tělesnou váhu v mezích normy, což je pro zdraví kloubů velmi podstatným faktorem – lidé s nadváhou či obezitou nadměrně zatěžují své klouby a ty pak trpí. V zimních měsících, kdy se často oddáváme lenošení a mlsání s pocitem, že do plavkové sezóny je ještě daleko, nezřídka kila přibývají.

Tip: Držte své chutě na uzdě, dbejte na správný jídelníček a snažte dostatečně hýbat, abyste nabrané kalorie zase rychle spálili.

Dávejte pozor při zimních sportech

Stejně jako v mnohých jiných situacích, i v tomto případě platí, že nic se nemá přehánět. Zatímco lenošení má na klouby neblahý dopad, přehnaný sport je může zase naopak přetěžovat či vystavovat jednostranné zátěži. U zimních sportů jako je běžkování, skialp či bruslení, může také snadno dojít k úrazu, stejně jako při uklouznutí na zledovatělém chodníku. Dbejte proto opatrnosti, při vycházkách noste neklouzavou obuv s hlubokým vzorkem, a pokud máte problém s chůzí, neváhejte si vzít na pomoc nordic walking hole. U sportovních aktivit zároveň platí, že by zátěž neměla být přehnaná a nárazová, aby nedošlo ke zvýšenému opotřebení kloubů. „Dochází ke ztrátě rovnováhy mezi regenerací a degenerací kloubů a hrozí riziko rozvoje osteoartrózy či poranění části kloubu,“ vysvětluje lékař.

Tip: Zvláště pokud se sportováním začínáte, nepřepínejte síly, ale přidávejte zátěž pozvolna. To samé platí i v případě, že jste již prodělali úraz. Zde je navíc potřeba respektovat doporučení ošetřujícího lékaře.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.