Iontové nápoje jsou trendem ve sportovní výživě

Je zcela přirozené, že k pohybu patří zvýšená míra pocení. Obzvlášť teď, s přicházejícím teplým počasím si tričko zmokříte raz dva. Ne každý ví, že s potem z našeho těla odchází i důležité látky zajišťující jeho optimální fungování. Když tedy přemýšlíme o hydrataci během sportu či jiné fyzické aktivitě, měli bychom sáhnout po iontových nápojích, se kterými je zase dostaneme zpět. 

Funkce iontových nápojů

Během intenzivní fyzické zátěže dochází k velkým ztrátám tekutin a tím pádem i iontů, čímž se dostává náš organismus do nerovnováhy. Konzumací iontových nápojů tělu efektivně doplníme nejen vodu, ale také elektrolyty (neboli ionty) a tím si zajistíme optimální hydrataci během fyzické aktivity. Proto se staly nedílnou součástí sportovní výživy, a to především při delších a intenzivnějších trénincích. Lze totiž říct, že tělo začíná pociťovat iontovou nerovnováhu až přibližně po 45 minutách výkonu. Jsou vyrobené s ohledem na potřeby těla během fyzické aktivity, což z nich dělá opravdové funkční nápoje.

Obsahují správný poměr elektrolytů, jako je například sodík a draslík, které přispívají k udržení rovnováhy tělních tekutin a podpoře svalů. Zajišťují příjem lehce využitelné energie ve formě sacharidů, jejichž zásoby jsou při výkonu omezené a můžou brzy dojít. Dále v nich najdete vitaminy a také kofein fungující jako stimulant snižující pocit únavy, který vás nakopne a pomůže dostat do cíle. Iontové nápoje se stávají stále populárnější volbou nejen mezi sportovními nadšenci, ale mezi aktivními lidmi obecně. Určitě patří do nabídky i vašeho fitness centra. Pořídit je můžete i v klasických obchodech, nebo třeba na benzinové pumpě.

Co jsou elektrolyty

Zjednodušeně o nich můžeme říct, že jsou to látky pomáhající ve všech důležitých procesech v těle. Představte si je jako malé energetické baterie napájející jednotlivé části našeho těla a pomáhající jim správně fungovat. Například sodík přispívá k tomu, aby se svaly stahovaly a zase uvolňovaly. Při velké ztrátě elektrolytů se můžete cítit unaveně, nesoustředěně a můžou vás postihnout svalové křeče. Z těla nám odcházejí s potem, který tělo produkuje, aby se zchladilo při výkonu.

Jaké druhy iontových nápojů známe

Existují různé druhy iontových nápojů a je dobré vybrat ten, který se nejvíce hodí pro vás a konkrétní situaci. Liší se především množstvím obsažených funkčních látek a tím pádem účelem, pro jaký se hodí nejvíce. Pokusíme se vám pomoci, abyste se v nich lépe vyznali.

Izotonické nápoje

Mají podobnou koncentraci cukru a elektrolytů jako krevní plazma. Obsahují tedy ideální poměr všech látek, aby byly rychle absorbovány, což zajišťuje okamžitou hydrataci a také dodání tělu energie potřebné pro udržení výkonu během fyzické aktivity. Používají se nejen při cvičení, ale i po něm, a to z důvodu urychlení regenerace a obnovy svalů. Mohou hrát klíčovou roli při dosahování výkonnostních cílů. Přidejte je do své rutiny a pocítíte rozdíl ve výkonu na vlastní kůži. „Stále více sportovců a aktivních jedinců si uvědomuje důležitost správné hydratace a doplňování elektrolytů a vitamínů při tréninku. Izotonické nápoje se stávají nedílnou součástí jejich výbavy, aby mohli dosáhnout maximálního výkonu a regenerace. Proto jsme i my přišly s novými funkčními nápoji TIGER ISO BLASTER určenými pro sportovně zaměřené jedince věnující se nejen vytrvalostním aktivitám,“ dodává Martina Battistová, Brand Manager ve společnosti Maspex.

Hypotonické nápoje

Mají nižší koncentraci cukru a elektrolytů než krevní plazma. Díky tomu jsou vhodné pro rychlou a snadnou hydrataci, a to i pro jedince s citlivým trávicím ústrojím. Pro některé lidi totiž může být vysoká koncentrace cukru a elektrolytů obtížná při fyzické aktivitě na trávení. Dobrou volbou jsou i pro ty, kteří se snaží hubnout, protože obsahují jen minimum kalorií.

Hypertonické nápoje

Mají vyšší koncentraci cukru a elektrolytů než plazma. Jsou určené především milovníkům vysoce vytrvalostních sportů nebo extrémně intenzivního cvičení, kteří jsou náchylnější na větší ztrátu elektrolytů a energie. Díky vyššímu obsahu cukru poskytují rychlou a dlouhotrvající energii pro vytrvalostní aktivity. Vyšší obsah elektrolytů pomáhá při udržování rovnováhy tekutin a podpoře svalů během vyčerpávajících tréninků. Pro běžné sportovce nenacházejí veliké uplatnění, určené jsou především pro extrémní závodníky.

Doporučená cena izotonického nápoje TIGER ISO BLASTER BLUE SPLASH a TIGER ISO BLASTER YELLOW SPLASH je 39,90 Kč. Více informací o nových isotonických nápojích s kofeinem a vitamíny naleznete na www.tigerenergydrink.cz.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.