Jak vybrat matraci na manželskou postel

Vybíráte matraci na manželskou postel? Přečtěte si, proč tento krok nepodcenit a na jaké důležité faktory při nákupu pamatovat.

Proč je výběr kvalitní matrace do postele tak důležitý

Spánkem strávíme třetinu našeho života. To, jak kvalitně se vyspíme, má přitom efekt na naši následnou výkonnost. Pokud se neustále budíme, bolí nás záda nebo třeba hlava od krční páteře, pravděpodobně se nebudeme moct v práci tak dobře soustředit.

Kromě toho to odnese i naše psychická pohoda. Můžeme být podráždění a bojovat se špatnou náladou. Proto je vhodné pamatovat na výběr opravdu kvalitní matrace, do níž se vyplatí investovat.

A obzvláště to platí o výběru matrace na manželskou postel. Přece jen díky tomu můžeme ovlivnit zdraví a psychickou pohodu hned dvou lidí najednou.

Kvalitní spánek pozitivně ovlivňuje náš život

Proč dát přednost partnerské matraci a co to vlastně je

Možná vás nyní napadá, že partnerská matrace je v podstatě to samé jako manželská matrace. Opak je ale pravdou. Manželská matrace je celistvá a má po celé své ploše jednu tuhost. Její rozměry zpravidla činí 180 × 200 cm, k dostání jsou však i nestandardní rozměry.

Její problém přitom spočívá právě ve sjednocené tuhosti. Každý ze spáčů ale může mít zcela odlišné požadavky na tuhost matrace a tímto způsobem tedy musí přistoupit ke kompromisu. Jen málokdy se stane, že by měli oba partneři stejnou hmotnost, preferovanou polohu při spánku i případné zdravotní potíže.

Řešením je proto v takovém případě právě partnerská matrace. Tyto matrace mají stejnou výšku a při usazení do rámu postele tedy vytváří jednu celistvou plochu. Uprostřed se nachází drobná mezera, která komfortnímu spánku nijak nebrání. Každý z manželů si poté může zvolit přesně takovou tuhost, jakou opravdu preferuje.

Jak vyřešit mezeru mezi matracemi

Pokud vás přece jen trápí vzniklá mezera mezi partnerskými matracemi, nezoufejte. Vše se totiž dá vyřešit. Využít můžete velký pěnový topper nebo chránič, který bude držet matrace u sebe a mezeru překryje. Případně lze také mezi matrace umístit takzvané přemostění, které se zhotovuje z PUR pěny a snadno se tedy každé matraci přizpůsobí.

Jak vybrat matraci na manželskou postel

Při výběru matrací pro pár je třeba zohlednit hned několik faktorů. V prvé řadě vezměte v úvahu výšku obou spáčů a jejich hmotnost. Člověk s vyšší hmotností se zpravidla bude poohlížet po tužší matraci než osoba s nižší váhou. Roli samozřejmě hrají i vaše osobní preference a oblíbená poloha, v níž nejčastěji spíte.

Jaké typy matrací existují

Matrace se vyrábí v nejrůznějších provedeních. K dispozici jsou přitom modely z různých materiálů, které s sebou přináší určité výhody a nevýhody. Mezi populární varianty se řadí například studená pěna, taštičkové matrace, sendvičové matrace či modely z líné pěny.

Pro osoby s vyšší tělesnou hmotností dále slouží speciální matrace s vysokou nosností. Vybírat však můžete také ze zdravotních matrací, které jsou ideální volbou pro osoby, které trápí bolesti zad a kloubů.

Rozhodující dále bude i fakt, zda některý ze spáčů netrpí alergií. V takovém případě se poohlížejte po matraci vyrobené z materiálů, které danému alergikovi nečiní žádné potíže. Populární volbou jsou v tomto směru zejména matrace ze studené pěny nebo latexové matrace.

Na kvalitě spánku se podepíše i zvolené ložní prádlo

Na kvalitním spánku se podílí více faktorů

Kvalitní matrace samozřejmě symbolizuje základní prvek pro náš klidný spánek. Rozhodně to však u ní nekončí. Rozhodující je také špičkově navržený rošt, příjemné ložní prádlo i vhodně zvolená teplota v ložnici. Obzvláště v letních měsících přijde vhod stínicí technika, která zabrání tomu, aby sluneční paprsky pronikaly do místnosti a zbytečně ji ohřívaly.

Rady a tipy na závěr

Pokud si pořizujete novou partnerskou matraci, doporučujeme ji vždy vyzkoušet. Nebojte se proto zavítat do specializovaného showroomu, kde vám prodejci umožní si zkusit více různých variant společně s vaším protějškem.

Jak jsme již zmínili, matrace je vybavení, do kterého se vyplatí investovat. Za kvalitní spánek to totiž stojí. Nezapomeňte však dodržovat také životnost matrace. Po uplynutí určité doby byste měli matraci vyměnit za novou, aby byly zachovány všechny její funkce i hygiena.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.