Nestárněte před obrazovkou, chraňte se před modrým světlem

Mnozí z nás tráví letos kvůli karanténě před obrazovkami počítačů a mobilů mnohem víc času než dřív. Jak se chránit před působením „modrého světla“, které z displejů vyzařuje? A opravdu může být příčinou předčasného stárnutí pleti?

Ochranu kůže před slunečními paprsky nám vědci doporučují už dlouho, v posledních letech ale narůstají pochyby, že to stačí. Životní styl se v současnosti prudce mění, a mnohdy se tak na naší pleti více než sluneční záření podepisuje tzv. modré světlo. Světlo, které září z obrazovek našich počítačů a telefonů.

Modrá není dobrá

Vědci zkoumají, zda (případně nakolik) modré světlo ovlivňuje předčasné stárnutí kůže. „Jelikož průměrně trávíme před obrazovkami šest hodin denně, je tato otázka středobodem současného kosmetického výzkumu,“ potvrzuje dermatoložka Hajnalka Méryová Faragó, skincare expertka prodejen Marionnaud.

Co přesně o modrém světle víme? Opravdu je pro naši pleť tak škodlivé, anebo jde ve skutečnosti spíš o to, že když sledujeme Netflix dlouho do noci nebo se nemůžeme odtrhnout od nekonečného instagramového feedu, jdeme pozdě spát a pleť trpí únavou?

Modré světlo narušuje náš spánek tím, že snižuje hladinu spánkového hormonu melatoninu. Byla potvrzena časová souvislost – když jsme tomuto záření vystaveni v noci po dobu 1,5–2 hodiny, produkce melatoninu významně klesá,“ vysvětluje doktorka Méryová a dodává: „Modré světlo může také ovlivňovat biologický rytmus kožních buněk a tím snižovat schopnost jejich přirozené obnovy. Další studie prokázaly, že modré světlo způsobuje i oxidativní stres, snižuje tedy schopnost buněk vypořádat se s volnými radikály, což může přispívat k předčasnému stárnutí kůže.“

Zajímavé je i to, že paprsky modrého světla se dostanou do pokožky hlouběji než záření UVA a UVB. „Modré světlo proniká až do dermis, druhé vrstvy kůže, kde vzniká kolagen, elastin a kyselina hyaluronová, které jsou potřebné pro hydrataci a udržení mladistvého vzhledu pokožky. Ještě 24 hodin po osvícení pleti je narušena celistvost ochranné kožní bariéry, což vede k vysušení kůže a vzniku drobných vrásek,“ vypočítává doktorka Hajnalka Méryová.

Kosmetika Marionnaud:

Jak se můžeme chránit?

  1. Začněte tím, že ve večerních hodinách budete své přístroje přepínat do režimu tzv. night shift (posouvá barvy obrazovky do teplejších odstínů), čímž zmírníte intenzitu modrého záření.
  1. Chraňte svou pleť pomocí kosmetiky. Pozornost zaměřte na produkty, které obsahují antioxidanty, např. vitamin E, C, A a jeho deriváty. Některé přípravky, které chrání pleť před UV zářením, filtrují také modré světlo. Na výběr jsou krémy, primery, make-upy i obličejové mlhy, které lze pro osvěžení použít kdykoli v průběhu dne.
  1. Pokud nežijete na horách nebo na pustém ostrově, je třeba pleť chránit i před dalším znečištěním, kterému je dennodenně vystavena. Zajímat by vás měly tzv. anti-pollution produkty, které brání pokožku před volnými radikály, výfukovými plny či cigaretovým dýmem. „Tyto látky jsou zákeřné v tom, že se nedrží pouze na povrchu kůže, ale díky malým rozměrům dokážou proniknout hlouběji. Přispívají tak ke stárnutí kůže, vzniku vrásek a hyperpigmentaci,“ popisuje doktorka Méryová s tím, že znečistění ovzduší bylo spolu se slunečním zářením identifikováno jako hlavní příčina předčasného stárnutí pleti. „Vybírejte produkty s aktivními složkami, mezi které patří vitaminy C a E, ceramidy, antioxidanty, výtažky z řas, zelený čaj, probiotika nebo minerální filtry jako oxid zinečnatý,“ doporučuje doktorka Méryová. Tyto složky vytvářejí na povrchu kůže ochranný film, mají protizánětlivé účinky a obnovují kožní bariéru.

Pomocníci moderní ženy

Čeká vás další noc před monitorem počítače? Ať je na vině šéf a další dlouhatánská prezentace, anebo vaše závislost na seriálech, víme, kteří pomocníci vás nenechají modrému světlu na pospas. Jsou efektivní a nadupaní antioxidanty, které vaše pleť právě teď potřebuje.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.