Nový cestovatelský dokument Go za Gorilou

Film Go za Gorilou sledující výpravu do afrického pralesa za ohroženými horskými gorilami natočili režiséři Jarmila Štuková a Jan Gregor. Cestovatelský dokument je vyvrcholením projektu Go za Gorilou společnosti Mountain Gorilla Coffee na podporu organizace Gorilla Doctors pečující o poslední zbylé horské gorily žijící v ugandských horách a spolku Bolíto, který pomáhá dětem s popáleninami překonávat těžký životní úděl. Snímek zachycuje lednovou expedici do Ugandy desetiletého Josefa Zemana, který před několika lety utrpěl vážný popáleninový úraz, zpěváka Kamila Střihavky, výherce soutěže z řad veřejnosti Milana Suchého a bývalého ošetřovatele goril, tzv. „gorilího táty“ Marka Ždáňského.

Horské gorily jsou ohrožená zvířata, kterých zbývá poslední tisícovka na světě v jediné oblasti na hranicích Rwandy, Konga a Ugandy. Od září do prosince loňského roku putovalo z každého produktu Mountain Gorilla Coffee pět korun organizaci Gorilla Doctors pečující o tato vymírající zvířata a stejná částka pak spolku Bolíto pomáhajícímu dětem překonávat těžký životní úděl v důsledku popáleninových úrazů. Celkem se takto vybralo kolem devadesáti tisíc korun. Svou částku společnost Gorilla Doctors použije na pokrytí svého provozu a spolek Bolíto z ní spolufinancuje dětský koutek na Klinice popáleninové medicíny VFN Královské Vinohrady a 3. LF UK. Několikadenní výprava Go za Gorilou organizovaná společností Mountain Gorilla Coffee odstartovala

19. ledna a směřovala do hloubi rovníkového deštného pralesa východoafrické Ugandy. Dobrodružné expedice se zúčastnil patron Mountain Gorilla Coffee zpěvák Kamil Střihavka spolu s desetiletým Josefem Zemanem, který před několika lety utrpěl vážný úraz s následkem popálenin třetího stupně na 34 % celého těla a IT specialistou Milanem Suchým, výhercem facebookové soutěže. Odborným garantem výpravy byl jmenován bývalý ošetřovatel goril Marek Ždáňský.  Celou expedici Go za Gorilou sledovali po celou dobu s kamerami dokumentaristé Jarmila Štuková a Jan Gregor. „Problematice popálenin se věnuji dlouho a vím, jak je důležité a mnohdy těžké na toto téma veřejnost upozornit“, říká režisérka Jarmila Štuková. „Spolu s kolegou Janem Gregorem jsme se proto velmi rádi stali součástí projektu Go za Gorilou, který v sobě spojuje lásku ke kvalitní kávě s cestovatelskou vášní a chutí pomáhat ohroženým horským gorilám a popáleným dětem,“ uzavírá Štuková. Cestovatelský dokument Go za Gorilou zachycuje cestu věkově i profesně různorodé skupiny lidí, kteří by se za normálních okolností možná nikdy nesetkali. „Dala je dohromady touha po dobrodružství, chuť cestovat do neznámých krajů a vůle překonávat životní překážky,“ říká Michal Šesták ze společnosti Mountain Gorilla, která z Ugandy dováží vysoce kvalitní ekologicky a fair trade pěstovanou kávu. „Je to film o naději, naplňování klukovských snů a možnosti měnit svět kolem sebe k lepšímu. To vše doplněné interakcí mezi cestovateli a záběry nádherné africké krajiny při putování za ohroženými zvířaty,“ dodává k obsahu snímku Šesták.  Film Go za Gorilou je možné vidět na Prima ZOOM 18. května ve 20 hodin a 21. května v 15.25 hodin, další reprízy jsou plánované na srpen a říjen letošního roku.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.