Příběh malého hrdiny Adámka

Mamince malého Adámka bylo pouhých 22 let, když se jí narodil. Vlastně na to nebyla vůbec připravena. Chtěla studovat, cestovat, prostě poznávat svět. Místo toho se stala maminkou a spolu se svým přítelem se začali s láskou starat o malého chlapečka. Tři měsíce vypadal Adámek jako úplně zdravé miminko a rodiče zářili štěstím.

Ale najednou se přestal vyvíjet. Nepásl koníky, neotáčel se, nezvedal nožky a pohybově zaostával. Mladí rodiče se snažili u různých lékařů zjistit, co se s jejich chlapečkem děje. Po několika měsících skončili ve FN Motol v Praze a tam se dozvěděli, že jejich syn trpí spinální muskulární atrofii typu I. Jde o progresivní svalové onemocnění výrazně zkracující život, při kterém dochází k úbytku svalové hmoty. V poslední fázi se tato nemoc projevuje i ve svalech dýchacích, a nakonec ve svalu srdečním. Rodičům se otočil svět vzhůru nohama.

Lékaři rodičům kvůli tomu nabídli, zda nechtějí dát Adámka do ústavu. To oba odmítli a od té doby se s láskou o vážně nemocného syna starají. Maminka se vzdala všech svých snů a všechen svůj čas a energii věnuje Adámkovi. Snaží se jej co nejvíce rozvíjet jak po fyzické, tak samozřejmě po psychické stránce. Adámek je totiž správný a chytrý malý kluk. Jak dlouho s nimi bude, to rodiče nevědí a moc by si přáli, aby se našel na tuto zákeřnou nemoc lék, prostě, aby s nimi chlapeček byl co nejdéle. Pátrání po dalších možnostech věnují veškerou zbylou energii a upínají se na léky, které jsou opravdu velmi drahé a pojišťovny je nově hradí jen velmi výjimečně.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.