Silikonová kousátka jsou novým trendem

Poslední dobou se výrobky z potravinářského silikonu staly mezi maminkami doslova hitem. Klipy na šidítka (dudlíky), tzv. kojicí korále, náramky a v neposlední řadě kousátka pro malé děti, které jsou velmi oblíbené i u celebrit.

Všeobecně jsou kousátka velmi prospěšná pro děti od čtyř měsíců věku. Blahodárně působí na prořezávání malých zoubků, masírují dásně, chladí a uvolňují od bolesti. Kousátka z potravinářského silikonu mají další výhodu. Můžete je chladit, mrazit, umývat pod vařicí vodou a přes náročnou manipulaci nemění tvar ani svou strukturu. V kombinaci s několika různými tvary také zlepšují motoriku dětí.

Na kousátka ze stejného materiálu dnes narazíte na každém rohu, ale není kousátko jako kousátko. Mnoho maminek na mateřské dovolené se inspirovalo a nakupují různé silikonové kuličky či zvířátka z různých asijských webových stránek, které se prezentují certifikáty CE o bezpečnosti chemických látek. Tyto společnosti skutečně certifikáty mají, ale vždy a pouze na jednu silikonovou kuličku či jiný tvar nejsvětlejšího odstínu barvy, který tak logicky obsahuje nejmenší množství škodlivých látek. Naopak podle českých hygienických stanic v ČR, některé tyto komponenty překračují až 300x povolené normy. Certifikát společnost však vlastní vždy jen na jeden z desítek nabízených silikonových částí.

Amatérští prodejci, mezi které nejčastěji patří nadšené maminky, které si na mateřské dovolené chtějí přivydělat nějakou korunku k dobru, vůbec netuší, že kousátko není dekorační prvek. Kousátka se řídí předepsanými normami, mezi které patří mimo jiné laboratorní testování na migraci prvků. Každý komponent, který je součástí kousátka určeného pro vkládání do úst dětí, musí být otestován na několik chemických prvků a to žádný výrobce v asijských zemích nesplňuje.

Kousátko dále musí být testováno na mechanické vlastnosti. Žádná část kousátka nesmí dle platných norem přesahovat žádnou částí předepsanou šablonou, která symbolizuje ústa dítěte. V opačném případě se jedná o nebezpečné kousátko, které může ohrozit dítě na životě. I přes to jsou však tato kousátka v hojné míře nabízena.

Vázání kousátka z různých komponentů také nelze tvořit bez testování. Každý výrobek musí splňovat předepsanou odolnost, aby ho dítě nemohlo roztrhnout.

Výše uvedení pochybní prodejci si tedy nelámou hlavu s chemickým testováním, závadnosti, odolností či rozměry výrobku nebo tím, že dítě se může při roztržení výrobku udusit. Zkrátka výrobek si navlečou na šňůrku jak je napadne, popíší upozorněním, že obsahuje menší části a výrobek musí být pod dohledem dospělé osoby. Popsané varování však dle zákona nesnižuje odpovědnost výrobce a požadavky výše uvedeného testování jsou vyžadovány. Prodejcům nepomůže ani pokus o klamavý popis produktu, kdy výrobek nazvou „dekorační prvek“. O tom, zda se jedná o výrobek určený pro vkládání do úst rozhoduje Česká obchodní inspekce a nikoliv popis produktu.

Buďte velmi obezřetní. Kousátko je určené pro vkládání do úst Vašeho dítěte. Nejedná se o ponožky, nebo jiný výrobek, který by dítě nemohl ohrozit na zdraví či dokonce na životě. Pokud se něco stane, tak Vám nejspíše nikdo nepomůže. Pochybní prodejci podobných výrobků rádi produkty prodávají na sociálních sítí bez udání fakturačních údajů či údajů provozovatele. Bez těchto základních informací velmi těžko dohledáte výrobce a ČOI Vám bez znalosti sídla / adresy výrobce také nepomůže. Ze zákona bez této znalosti nesmí zakročit.

Neriskujte zdraví svého dítěte a kupujte pouze ověřená a certifikovaná kousátka. Každý výrobce by Vám měl na vyzvání sdělit číslo certifikátu a ústav, u kterého výrobky testuje.

Silikonová kousátka KidPro s certifikátem:

Kousátka KidPro jsou jediná certifikovaná kousátka vyrobená v České republice, která podléhají nejpřísnějšímu testování nezávislého ústavu TZÚS. Každá šarže je testována na migrace chemickách prvků, mechanické zkoušky i odolnost. Všechna kousátka jsou ruční výroby a každé z nich má vlastní testující proces.

Testování podléhá nejen každý komponent zvlášť, ale i každý výrobek jako celek. Kousátka jsou moderní, líbivá a hlavně bezpečná, nezávadná a vhodná pro děti až do věku 3 let. Doporučují čeští stomatologové a výrobky naleznete v zubních klinikách, ordinacích.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.