Dermatoložka radí: na přípravky po opalování rozhodně nezapomínejte

Možná jste se v minulosti bála používat opalovací krém, protože se vám po něm pokožka leskla, dělaly se vám pupínky, a navíc nevoněl úplně podle vašich představ. To všechno je minulost. Dnešní opalovací krémy jsou multifunkční – kromě toho, že chrání před UV zářením, ještě o pleť pečují, chrání ji před volnými radikály a existují i takové, které ji zkrášlí, zmatní(!) a rozjasní dřív, než se jí dotknou první sluneční paprsky.

Stinné stránky slunce

Všichni víme, že vystavovat pleť přímému slunečnímu záření je riziko, na druhé straně se lidský organismus bez slunečních paprsků neobejde. Přínosy i nebezpečí slunění shrnuje doktorka Hajnalka Méryová Faragó, expertka pro skincare Marionnaud: „Sluneční záření vyvolává v kůži celou řadu biologických procesů, které mohou být pro organismus užitečné, ale i škodlivé. Zabezpečuje syntézu vitaminu D3, který pomáhá udržovat zdravý metabolismus kostí. Kromě toho se mu připisuje preventivní účinek proti některým nádorovým onemocněním. Slunce také stimuluje tvorbu serotoninu, kterému se říká hormon štěstí a přispívá k psychické pohodě člověka. Sluneční záření je ale zodpovědné i za stárnutí kůže a povzbuzuje tvorbu volných radikálů, které napadají buněčné struktury, což může mít za následek vznik různých typů kožních nádorů.“

Pojďme se chránit

Vyhýbat se slunci zcela by byla chyba, a proto vše záleží na ochraně, kterou pleti poskytneme. „Alfou a omegou je používání krémů s ochranným faktorem, tzv. SPF (Sun Protection Filter). Tento faktor rámcově udává, na jak dlouho můžeme po nanesení daného přípravku vystavit kůži slunečnímu záření bez rizika jejího začervenání, výsledný čas chráněného pobytu na slunci ovšem závisí i na individuálním fototypu. Přípravky s ochranným faktorem vyšším než 50 však dokážou absorbovat víc než 99 procent UVB záření,“ vysvětluje doktorka Méryová.

O tom, které opalovací krémy jsou pro pleť nejlepší a nejbezpečnější, se vedou rozsáhlé diskuse. Minerálním opalovacím krémům (které poskytují kůži mechanickou ochranu tím, že paprsky odrážejí) bývá vyčítáno, že se těžko roztírají a ve většině případů obsahují neekologické nanočástice, zatěžující životní prostředí. Krémy na chemickém základě pronikají do pokožky, což zase u citlivých osob může vyvolávat podráždění, nebo dokonce alergické reakce.

Většina dnešních opalovacích krémů ale oba způsoby ochrany kombinuje a výsledkem jsou přípravky, které si z každé skupiny berou to nejlepší. Poskytují ochranu před UVA i UVB zářením, minimalizují alergické reakce pleti a na těle nezanechávají žádné viditelné stopy.

Hajnalka Méryová Faragó, dermatoložka a expertka Marionnaud pro skincare, radí jak v tento čas o pleť pečovat.

Jak správně kombinovat opalovací krém a make-up?

Pokud v létě nosíte make-up, doporučovala bych nejdřív použít krém s UV filtrem a nechat ho pár minut vstřebat. Až potom nanášejte podkladový krém, make-up, BB krém nebo korektor. Jestli pospícháte, ideální bude použít make-up s ochranným krémem v jednom.

Které přípravky péče o pleť na slunce nepatří?

Některé složky lokálních léčiv, používaných např. při léčbě akné, jako je peroxid vodíku a některá antibiotika, mohou na sluneční záření reagovat, pak dojde k podráždění kůže nebo mohou vznikat nežádoucí hyperpigmentace. Co na pleť před opalováním rozhodně nepatří, jsou různé kyseliny (včetně chemických peelingů): kyselina salicylová, kyselina mandlová, glykolová. Mechanismus jejich účinku spočívá v odstraňování povrchových vrstev pokožky, čímž se kůže stává citlivější vůči UV záření.

Pořád platí, že přípravky s retinolem bychom měli používat pouze na noc?

Klinické studie s konečnou platností prokázaly, že retinol nesnižuje minimální erytémovou dávku, což je množství UV záření, které může kůže přijmout, aniž by se spálila. Rozumné opalování v kombinaci s retinolem by tedy pokožce nemělo nijak uškodit, já bych ale přece jen doporučila používat přípravky s retinolem na večer a přes den nanést na pleť krém s UV filtrem.

Je důležité používat i přípravky po opalování?

Určitě, jde o ošetření kůže, na které bychom neměli zapomínat. Přípravky po opalování mají za úkol kůži nejen rehydratovat, zvláčnit, ale také zmírnit fotochemické poškození kůže pomocí antioxidantů, enzymů, které podporují opravné procesy DNA.

Foto: Marionnaud

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.