Stárnou vaše oči rychleji než vy?

Oči stárnou od chvíle, kdy je poprvé otevřeme. Fyziologické změny zraku související se stárnutím se projeví až po několika desetiletích. První z nich přichází často už kolem 40. roku věku. Se zhoršeným zrakem se ale smířit nemusíte.

Zrakem vnímáme až 80 % informací z našeho okolí. Pokud oči nepracují správně, objevit se může rozmazané vidění do dálky nebo blízka, pocit napětí v očích, zvýšená únava a bolesti hlavy. Očím přitom nesvědčí nadměrné sledování digitálních zařízení, kouření, zvýšená konzumace alkoholu, vysoký krevní tlak, cévní onemocnění, UV záření ani aktivity zvyšující riziko vzniku zánětů a podráždění. Jednat se může o příliš časté nošení kontaktních čoček i pobyt v prašném prostředí.

Presbyopie je běžná už u čtyřicátníků

Presbyopie neboli vetchozrakost je přirozenou součástí stárnutí očí a souvisí se ztrátou pružnosti čočky. Nejčastěji se projevuje neschopností zaostřit na běžnou čtecí vzdálenost. Se zvyšujícím se věkem se zpravidla obtíže stupňují a objevit se může neostré vidění při práci na počítači nebo řízení auta. „U klientů ve středním a vyšším věku, kteří k nám přicházejí s presbyopií, používáme k vyřešení neostrého vidění implantaci nitroočních čoček. Nově chystáme na našich očních klinikách laserové zákroky i pro klienty nad 40 let. Metodu volíme vždy na základě podrobného vstupního vyšetření a rozhovoru s klientem. Není tedy pravda, že laserové operace jsou pouze pro mladší klienty,“ říká MUDr. Jakub Ventruba, Ph.D. z oční kliniky Lexum v Brně.

Operace očních víček – pro zdraví i pro krásu

Operace očních víček je často chybně chápána jako luxus a zákrok pro zlepšení vzhledu. Ve skutečnosti může být plastická operace očních víček vhodná také ze zdravotního hlediska. „Pokud dojde na víčkách ke vzniku kožních převisů, kůže klientům brání ve vidění a omezuje ho. To může vést k pocitu unavených očí, těžkých víček, zúžení zorného pole i bolestem hlavy,“ vysvětluje MUDr. Ludmila Mázik z oční kliniky Lexum v Praze. Operace očních víček se provádí ambulantně. I v případě velmi jemného šití minimalizujícího vznik jizev je třeba o oční okolí po zákroku pečovat. Jizvičky se mohou hojit až rok, proto je důležité pravidelně je masírovat a alespoň půl roku používat sluneční brýle a krém s ochranným faktorem 30 až 50. 

Když pomáhá technika

K odstranění mírně pokleslých víček je možné použít také plazmový generátor Plexr. „Jedná se o přístroj určený pro provádění jemných neinvazivních operací, se kterým máme skvělé zkušenosti i na oční klinice Lexum. Mezi výhody jeho použití patří rychlé hojení i výsledky viditelné už po 3 dnech,“ říká MUDr. Mázik. Další technickou novinkou, která dokáže dostat oči zpět do formy, je přístroj Rexon-Eye. Tento přístroj podporuje přirozenou regeneraci buněk a zmírňuje například projevy syndromu suchého oka.

Co můžete udělat sami pro zpomalení stárnutí očí

Stejně jako je i ve vyšším věku možné udržet fyzickou kondici dostatečným pohybem, vyváženým jídelníčkem a dodržováním dalších zásad zdravého životního stylu, je možné podporovat i zdraví očí.

  1. Dostatek vitaminů a minerálních látek

Doporučení jíst dostatek mrkve je v souvislosti se zrakem poměrně známé. Pravdou je, že mrkev je bohatá na karotenoidy, které mají antioxidační účinky. Jejich výborným zdrojem je ale například i rakytník. Z dalších látek pro zdraví očí můžeme jmenovat vitaminy C a E, zinek, selen nebo omega 3.

  1. Správná korekce zraku

Příliš velké namáhání způsobené například nesprávnou korekcí zraku může očím a svalům okolo očí škodit. I proto je důležité využívat možnost pravidelných preventivních prohlídek u očního lékaře. Pomoci s korekcí zraku může také laserová operace, případně jiný zákrok zvolený na základě podrobného vyšetření a konzultace s odborníkem.

  1. Sluneční brýle nejen pro parádu

Sluneční brýle by měly plnit dvě funkce – pohlcovat viditelné světlo a bránit oslnění a zároveň chránit před UV zářením. Pokud sluneční brýle neobsahují UV filtr a pouze tlumí světlo, narušují přirozený ochranný mechanismus oka a mohou tak oko poškozovat. Proto je vhodné pořizovat sluneční brýle v optikách, kde je možné ověřit jejich původ.

  1. Obličejová jóga

S povislými horními víčky může pomoci také pravidelné cvičení obličejové jógy, která pomůže zpevnit sval horního víčka i oční okolí. Cvičit můžete také zaostřování oční čočky.

  1. Prevence digitální únavy očí

Digitální únava projevující se začervenáním, pálením, nadměrným slzením a potřebou častějšího mrkání se objevuje u většiny uživatelů digitálních zařízení. Snížit její riziko může správné nastavení digitálních zařízení i pravidelný odpočinek očí.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.