Čtyřdenní pop-up výstavu Intermezzo představující díla Kryštofa Kintery

Pop-up výstava Intermezzo představí Kinteru, Pěchoučka a díla dalších současných umělců v netradičním spojení se světem opery k vidění na Nové scéně Národního divadla, vstup zdarma.

Kryštofa Kintery, Michala Pěchoučka a dalších současných výtvarných umělců ve spojení se světem opery bude možné zhlédnout od 24. do 27. června v prostorách bývalé restaurace u piazzety Nové scény Národního divadla na náměstí Václava Havla v Praze. Výstava nabídne celkem čtyřicet sedm obrazů, soch a objektů autorů, jako je Jan Kaláb, Jiří David, Michal Cimala či Markéta Hlinovská. Výstavu Intermezzo pořádá Galerie Pictura coby součást prvního ročníku Opera Nova, který bude letos zahájen společným vystoupením oceňované české operní pěvkyně Vandy Šípové a slavné operní divy Soni Červené. Veřejnosti bude výstava přístupná zdarma denně od 10 do 19 hodin.

Výstava Intermezzo, v hudebním názvosloví „mezihra“, nabídne průřez současným uměním prostřednictvím tvorby výtvarných umělců, chybět nebudou díla Lubomíra Typlta, Michala Škapy, Jakuba Tytykala, Jana Merty, Jakuba Roztočila, Magdaleny Roztočilové, Pavla Šmída, Josefíny Jonášové nebo Pavla Maliny. „Hlavním kritériem při výběru děl byla jejich expresivita – právě síla výrazu je pro mě pomyslným pojítkem výtvarného umění se světem divadla a opery,“ říká kurátor Michal Šeba z Galerie Pictura. Některá vystavená díla se k opeře vážou i tematicky, například Roman Trabura vystaví obrazy ovlivněné Ladislavem Klímou, jehož kniha Utrpení knížete Sternenhocha dala vzniknout opeře Sternenhoch Ivana Achera na Nové scéně Národního divadla. Architekt výstavy, scénograf a bývalý ředitel Národního divadla Daniel Dvořák zase k instalaci využívá dřevotřískové desky pro výrobu divadelních kulis. „Věřím, že Intermezzo dostojí svému názvu a stane se skutečnou mezihrou, jakýmsi ‚odskokem‘ k vizuálnímu umění od programu operního festivalu. Půjde však o svébytnou výstavu, kde lze vysledovat, jakým směrem se ubírá současná výtvarná scéna,“ dodává Michal Šeba. Výstavu doplní díla studentů ateliéru intermediální konfrontace Jiřího Davida a Michala Saláka na pražské VŠUP.

Výstava Intermezzo proběhne u příležitosti prvního ročníku přehlídky současného hudebního divadla, festivalu Opera Nova pořádaného Národním divadlem v Praze, jehož nultý ročník se konal vloni. Festival, jehož cílem je současnou moderní operu dostat do obecného povědomí a který přivítá divadla a nezávislé scény z České i Slovenské republiky, se bude konat od 23. do 27. června na Nové scéně Národního divadla a na přilehlé piazzetě, nyní náměstí Václava Havla. Festival slavnostně zahájí jeho patronka, legendární operní pěvkyně a herečka Soňa Červená a operní zpěvačka Vanda Šípová. Jejich společná zahajovací performance na hudbu Ivana Achera bude inspirovaná partem z divadelního představení Vévodkyně a kuchařka na motivy Ladislava Fukse. 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.