Stojí za návštěvu: Horní tvrz Kestřany

Kestřany jsou vesnice a obce v Jižních Čechách, v okrese Písek, nedaleko Ražic u soutoku Otavy a Blanice. První písemná zmínka o Kestřanech pochází z roku 1315, kdy majitel Horní tvrze Albert z Kestřan daroval klášteru v Písku louku Okopanici.

Horní tvrz prošla třemi velkými stavebními fázemi. První je z přelomu 13./14. století, kdy byla postavena jednoduchá tvrz obdélného tvaru (dnes budova Purkrabství). Druhá velká stavební fáze pochází z let 1448 – 1451, kdy Horní tvrz vlastnil Vaněk Koktan. Tehdy vznikly obytné věže a hradba se vstupní bránou. Třetí a poslední stavební fáze započala po roce 1492, kdy se majitelem stal Jindřich ze Švamberka, a na počátku 16. století nechal postavit palácový trakt s kaplí.

Od roku 2005 tvrz vlastní rodina Haladova, které celý prostor postupně rekonstruuje v duchu původní doby i použitých materiálů. Na tvrzi se pořádají kulturní a společenské akce, historický program, hostiny i svatby. Ve sklepení je prostor pro středověké posezení a srdce vinaře potěší i místní vinotéka.

Objekt tvrze je částečně bezbariérově přístupný, ideální též na výlet pro rodinu s dětmi. Nachází se zde i jedna geocache zařazena do série Filmová místa.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.