Brýle můžete odložit v jakémkoliv věku. Operace je vhodná pro mladé i seniory

Před pár desítkami let bylo možné vylepšit špatný zrak pouze brýlemi. Dnes umějí lékaři nabídnout lidem s problémy se zrakem takřka zázraky, a to víceméně v jakémkoliv věku. Brýle totiž řeší nejen mladí například při sportu, ale i lidé ve středním věku, kteří po čtyřicítce musí řešit brýle na čtení. A dále také senioři čekající na operaci šedého zákalu, kteří se spolu s ním mohou zbavit i brýlí. 

Moderní chirurgie nabízí různé refrakční zákroky, které umějí korigovat celou řadu očních vad, jako jsou krátkozrakost, astigmatismus či vetchozrakost. Pomoci může jak laserová korekce zraku, tak i výměna nitrooční čočky. Každý zákrok se ale hodí pro někoho jiného. Vzhledem k tomu, že i oči stárnou, existují v různých životních obdobích pro odstranění dioptrií odlišné operační metody. 

V Očním centru Praha nabízíme celou řadu refrakčních zákroků a umožňujeme se tak zbavit závislosti na brýlích v jakémkoli věku.

„Odlaserování“ dioptrií

Laserová operace očí je vhodná pro odstranění očních vad, jako jsou krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus. Je vhodná zejména pro mladší pacienty ve věku 18–45 let, které obtěžuje nošení brýlí a kontaktních čoček, zejména z důvodu sportování, cestování, ale i při každodenních činnostech.

„Je nutné mít na paměti, že vhodnost laserové operace je vždy individuální a lze ji doporučit pouze na základě komplexního předoperačního vyšetření,“ říká MUDr. Andrea Janeková, FEBO, vedoucí lékařka centra kataraktové a refrakční chirurgie Očního centra Praha.

V Očním centru Praha korigujeme dioptrie nejčastěji nejmodernější metodou ReLEx SMILE. Tato metoda je pro oko nejšetrnější a nejpřesnější. Operace se provádí pomocí tzv. femtosekundového laseru, který na základě přesných výpočtů upraví požadovaný počet dioptrií, a to bez narušení pevnosti a stability rohovky. Díky minimálnímu zásahu do oka je doba hojení a rekonvalescence velice krátká a člověk se po operaci vrací téměř okamžitě do běžného života. 

Když laser není vhodný

Vzhledem k tomu, že ne všichni mladí pacienti jsou vhodní pro podstoupení laserové korekce zraku, může být pro ně řešením implantace fakické nitrooční čočky (ICL – implantable contact lens).

Implantace fakické nitrooční čočky se provádí u pacientů ve věku 18–45 let, kteří nemohou podstoupit laserovou korekci zraku z důvodu příliš tenké rohovky nebo z důvodu vysokého počtu dioptrií. Důvodem je to, že by byl zákrok u těchto pacientů příliš rizikový nebo neefektivní,“ vysvětluje paní doktorka Janeková.

Fakická čočka je tenká nitrooční kontaktní čočka. Implantuje se před lidskou čočku, která zůstává v oku zachována, a plně nahrazuje brýle a standardní kontaktní čočky. Ze strany pacienta nevyžaduje fakická čočka žádnou péči ani pozornost.

Implantace trifokálních čoček

Přibližně po 40. roce života začne lidské oko ztrácet schopnost akomodovat neboli zaostřovat na blízkou vzdálenost a postupně začneme vidět špatně na čtení. Odborně se tomuto procesu říká presbyopie nebo vetchozrakost.

Základním řešením presbyopie jsou brýle na čtení. Pokud člověk nosí i brýle na dálku, nevyhne se neustálému střídání brýlí. Tento problém může vyřešit brýlemi s multifokálními skly, která jsou ale drahá a někdo si na ně ani nezvykne. Řešením pak může být refrakční nitrooční operace zraku PRELEX (Presbyopic lens exchange).

Při operaci PRELEX se vymění lidská čočka za novou multifokální či trifokální nitrooční čočku. Při zákroku lze odstranit jakýkoli počet dioptrií. Díky tomu se pacient může zcela zbavit brýlí na blízko, střední vzdálenost jako je například počítač, i na dálku,“ popisuje princip operace paní doktorka Janeková.

Kromě zbavení se brýlí je výhodou i to, že pacientům již po operaci PRELEX nehrozí vznik šedého zákalu.

Operace šedého zákalu

Andrea Janeková, foto Dara Rakovci

Šedý zákal neboli katarakta je stav, při kterém dochází ke snížení průhlednosti lidské čočky, a to nejčastěji v důsledku stárnutí. Většinou se objevuje ve věku 65 až 75 let. Příznakem je zamlžené, zhoršené a zkreslené vidění na blízko i do dálky, ale i změna vnímání barev. Šedý zákal nelze odstranit jinak než operací a neexistuje jiný způsob jeho léčby.

Princip operace šedého zákalu je obdobný jako u operace PRELEX. I při operaci šedého zákalu dochází k výměně nitrooční čočky, kdy se vymění zkalená lidská oční čočka za čočku umělou.

Při operaci šedého zákalu má pacient jedinečnou možnost si vybrat, jak se bude dívat na svět po zákroku, a to právě díky výběru nitroočních čoček. Zdravotní pojišťovna hradí pouze tzv. monofokální nitrooční čočku, ale pacient si může pro operaci vybrat i doplatkové prémiové nitrooční čočky, které jsou pro zrak šetrnější, poskytnou lepší kontrastní citlivost, nebo dokonce umožní se zcela zbavit závislosti na brýlích,“ vysvětluje MUDr. Janeková.

V Očním centru Praha spolupracujeme s nejvýznamnějšími světovými výrobci, jako jsou Zeiss, Alcon a další. Pacientům tak nabízíme pouze kvalitní nitrooční čočky. Výběr nitroočních čoček konzultuje pacient s lékařem v rámci předoperačního vyšetření a 85 % našich pacientů volí některou z našich prémiových nitroočních čoček.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.