Co způsobuje padání vlasů a jak problémy řešit

Padající vlasy jsou nepříjemným problémem, který trápí mnoho lidí. Běžně ztratí člověk okolo 50 až 100 vlasů denně a míra padání závisí na různých faktorech, jako je věk, zdravotní stav, dědičné dispozice, strava a celkový životní styl. S jakými typy padání vlasů se lze setkat a jak proti jejich nadměrnému vypadávání bojovat?

Než se začneme zaobírat padáním vlasů, pojďme se nejprve detailněji podívat na cyklus jejich růstu. Průměrně má člověk na hlavě asi 100 tisíc vlasů, které rostou přibližně o 1 až 1,5 centimetru za měsíc. Vlas vyrůstá z vlasového váčku, takzvaného folikulu. Novému vlasu trvá dva týdny, než se „vyklube“ na povrch pokožky hlavy. V růstu pak může pokračovat až 7 let. Období aktivního růstu se odborně označuje jako anagen, následuje potom přechodná fáze zvaná katagen a klidové období telogen, kdy už vlas neroste a vlastně jen „čeká“ na vypadnutí. Když vypadne, ve vlasovém váčku se opět začne tvořit nový vlas. Může ovšem nastat řada situací, kdy se „něco“ pokazí…

Co může způsobit padání vlasů?

Tloušťka vlasové pokožky se pohybuje mezi 3–5 milimetry, což ji řadí mezi místa na těle, kde je kůže nejsilnější. Osoby trpící alopecií ale mohou mít tenčí tkáň pokožky hlavy o zhruba 8–35 %! Studie, kterou vypracovali vědečtí odborníci technologické společnosti Dyson, uvádí, že vypadávání vlasů lze rozdělit do čtyř základních typů. Tím prvním je androgenní alopecie neboli mužská plešatost daná genetikou, věkem a hormonálními změnami. Při takzvané trakční alopecii dochází k vypadávání vlasů podél přední a boční části linie vlasů – lidově se tomuto jevu také říká „kouty“. Často k ní dochází i u žen kvůli pevnému utahování culíků nebo zapleteným copánkům. Proto se vyvarujte těmto účesům, kdy vlasy nepřirozeně natahujete a oslabujete vlasové kořínky.

Příčin je řada: Nemoci, stres, hormony…

Velkým strašákem je nemoc alopecie areata, při které vypadávají vlasy náhle a nepředvídatelně. Jedná se o autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém napadá vlasové folikuly. Může dojít k úplné ztrátě vlasů (alopecia totalis) nebo dokonce ztrátě ochlupení po celém těle (alopecia universalis). Posledním typem alopecie je telogenní efluvium, kdy je velké množství vlasových folikulů uvedeno do klidové fáze (zmíněného telogenu), což vede ke zvýšenému vypadávání vlasů, obvykle více než 200 vlasů denně. Může se jednat o krátkodobý, ale i dlouhodobý stav, který se rozvíjí dva až tři měsíce poté, co nastala příčina vypadávání. Tou může být systémové onemocnění, úbytek hmotnosti, léky, nemoc, stres, nedostatek železa nebo zánět vlasové pokožky. Samostatnou kapitolou je poporodní alopecie. Během druhého a třetího trimestru těhotenství se zvyšuje počet vlasů v první růstové fázi, tzv. anagenu. Po porodu vedou hormonální změny k tomu, že velké množství folikulů skončí ve stavu katagenu nebo telogenu. To má za následek poporodní vypadávání vlasů.

Jak bojovat s padáním vlasů

Důležité je chovat se k vlasům šetrně a zbytečně je nezatěžovat. Nestahujte vlasy do příliš těsných účesů, vyhněte se neodbornému barvení, které oslabuje jejich kvalitu, a při úpravě nepoužívejte přístroje vystavující vlas extrémním teplotám. Například vysoušeč vlasů Dyson Supersonic na rozdíl od jiných fénů měří více než 40krát za sekundu teplotu a reguluje ji. Tím zabraňuje poškození vlasů a pomáhá chránit jejich lesk. Inteligentní regulaci teploty má třeba i multistyler Dyson Airwrap, anebo žehlička Dyson Corrale, která je jedinou žehličkou na trhu s pohyblivými destičkami, díky nimž zajistí o polovinu menší poškození vlasů. Před stylingem používejte také speciální přípravky, které chrání vlasy před působením tepla.

Chraňte vlasovou pokožku

Zdraví vlasové pokožky je pro zabránění nadměrného padání vlasů stěžejní. Existuje celá řada přípravků, které prospívají vlasové pokožce a bojují i s vypadáváním vlasů. Jednou z účinných složek je „pirokton olamin“ známý také jako octopirox. Jde o antimykotickou látku, která působí proti kvasinkám rodu Malassezia Globosa. Ty způsobují dráždění pokožky a odlupování rohové vrstvy. Obvykle je proto tato složka součástí šamponů proti lupům, které se oplachují – čím je ale delší doba působení, tím se zlepšuje účinnost. Další používanou látkou je kofein, který prodlužuje anagenní období vlasu tím, že působí proti účinku testosteronu. Bylo prokázáno, že kofein proniká dolů do vlasového folikulu a stimuluje biologické procesy, které pomáhají udržovat vlasové vlákno v anagenu. Aplikuje se lokálně prostřednictvím oplachových nebo bezoplachových přípravků. Účinky závisí na době kontaktu a dávkování. Jinou účinnou složkou je Minoxidil. Ačkoli mechanismus účinku není zcela znám, pravděpodobnou hypotézou je, že způsobuje, že vlasové folikuly vstupují do anagenu (růstu) a zůstávají růst déle. Aplikuje se lokálně a je vhodný k léčbě androgenetické alopecie.

Na vině může být diabetes, štítná žláza i skryté dioptrie

Zabraňovat nebo zpomalovat progresi vypadávání vlasů lze i za pomoci Finasteridu, který se užívá perorálně. Je ovšem vhodné se poradit o užívání s lékařem, případně podstoupit nejen trichologické vyšetření, ale i vyšetření, jež mohou odhalit zdravotní potíže související s padáním vlasů. Jednou z příčin mohou být například poruchy příjmu potravy, diabetes, potíže se štítnou žlázou… Dokonce může souviset i se skrytou dioptrickou oční vadou! „Oko se extrémně namáhá při zaostřování obrazu, čímž je drážděné velké množství nervových vláken. Celý komplikovaný proces na úrovni mozku vede k nadměrnému vypadávání vlasů,“ vysvětluje souvislosti MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha.

Vlasy lze i transplantovat

Krajním řešením, jak se vypořádat s padajícími vlasy, je transplantace. Prostřednictvím speciálního nástroje jsou folikuly opatrně odříznuty z dárcovského místa a poté rozděleny na jednotlivé folikulární jednotky. V místě, kde mají vyrůst nové vlasy, se provedou malé řezy a folikulární jednotky se do nich vloží. Vlasy se tak navrátí i do míst, kde už nerostly. Jedná se ovšem o několikahodinový a nákladný výkon, jehož cena se může vyšplhat na několik desítek i stovek tisíc korun.

Jak řešit padání vlasů?

Renomovaný vlasový stylista a ambasador značky Dyson Dan Pašek radí:

„Vždy je důležité zjistit příčinu, proč vlasy vypadávají – může to být třeba proto, že ten člověk bral rok léky, nebo byl pět let ve stresu, nebo měl covid… Jakmile zjistíme příčinu, můžeme na základě toho najít řešení. Pomoci může doplňování různých vitamínů, hořčíku, určitě „déčko“… A dále je to správně zvolená kosmetika od profesionála, protože ten zná dané vlasy a pokožku nejlépe. Není tak důležité, čím já jako profesionál umyji vlasy na jedné návštěvě. Mnohem podstatnější je, čím si klientka nebo klient doma myje vlasy dalších třicet dní, než se zase vidíme.“

Tipy na produkty proti padání vlasů

K05 Ampule proti vypadávání vlasů od Kaaral

Obsahují koncentrovaný roztok bohatý na aktivní složky proti vypadávání vlasů. Díky svému složení okamžitě zastavuje vypadávání vlasů již od prvního použití. Obohaceno Tea Tree olejem, působí antibakteriálně, proti plísním a protizánětlivě. Řada K05 byla navržena pro ty, kteří chtějí efektivně řešit problém s vypadáváním vlasů, porušením rovnováhy sekrece mazových žláz a lupů, vyskytujících se působením nejrůznějších vnějších faktorů.

Stimulační a posilující šampon K05 od Kaaral

Efektivně bojuje s padáním vlasů. Obsahuje Tea Tree olej, výtažky z kopřivy, arniky a chilli papriček, které jsou velmi důležité v boji proti vypadávání vlasů. Výtažky z kopřivy působí stimulačně, tonizují a stahují pokožku. Výtažky z chilli papriček způsobují prokrvení vlasové pokožky a arnika působí jako stimulant a tonikum.

Exfoliační peeling K05 od Kaaral

Obnovuje a dokonale čistí vlasovou pokožku exfoliačním účinkem pomocí mikrogranulí z mandlí a lískových oříšků a připravuje ji na léčbu řadou K05. Obnovuje vnější vrstvu pokožky hlavy, odstraňuje nečistoty, nadbytečný kožní maz a lupy, odstraňuje účinky atmosférických agresí. Odstraňuje zbytky nadměrného používání stylingových a dokončujících produktů.

REVITAE lotion K05

Revoluční novinka proti vypadávání vlasů a na podporu zlepšení jejich kvality, hustoty a růstu, za pomoci stimulace kmenových buněk. Vlasovou pokožku jemně čistí, posiluje, připravuje a obnovuje její integritu. Jemně čistí vlasy, dodává jim energii, posiluje je a obnovuje elasticitu, stimuluje vlasový folikul a kmenové buňky, podporuje probuzení „spících“ vlasových folikul. Stimuluje krevní mikrocirkulaci, antioxidační účinek bojuje proti volným radikálům a zabraňuje stárnutí vlasů, navíc má antibakteriální účinek, proto zanechává vlasy husté, silné a plné.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.